Έπεσε και επίσημα η αυλαία του διαγωνιστικού μέρους του 19ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Νέας Ορεστιάδας με την απονομή των βραβείων της κριτικής επιτροπής και της επιτροπής κοινού στις διακριθείσες ομάδες. Αναλυτικά τα βραβεία απονεμήθηκαν ως εξής:

***Βραβεία της Επιτροπής Κοινού***
Από την Επιτροπή Κοινού που παρακολούθησε ανελλιπώς όλες τις παραστάσεις και παρέδωσε τη βαθμολογία της (από το 01 έως το 10), προέκυψαν τα εξής:
***3ο βραβείο κοινού καλύτερης παράστασης
στη Θεατρική Ομάδα «ΟνειρόDrama» Κοζάνης
για την παράσταση του έργου “Γέρμα” του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα
σε σκηνοθεσία Γιώτη Βασιλειάδη, με μέσο όρο βαθμολογίας: 8,6
***2ο βραβείο κοινού καλύτερης παράστασης
στο Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας – Μακρακώμης
για την παράσταση του έργου «Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός»
των Θ. Παπαθανασίου – Μ. Ρέππα, σε σκηνοθεσία Κώστα Μέρρα,
με μέσο όρο βαθμολογίας: 8,7
***1ο βραβείο κοινού καλύτερης παράστασης
στον Όμιλο Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας
για την παράσταση του έργου «Δεσποινίς Τζούλια» του Άουγκουστ Στρίντμπεργκ, σε σκηνοθεσία Ναυσικάς Στάθη,
με μέσο όρο βαθμολογίας: 9,1
Οι άλλες τρεις παραστάσεις έλαβαν από το κοινό μέσο όρο βαθμολογίας:
– 4η θέση: “Σμύρνη μου αγαπημένη” από την Κεντρική Σκηνή Θεατρικών Εργαστηρίων “Μ. Μερκούρη” Δήμου Νεάπολης – Συκεών: 8,1
– 5η θέση: “Ο μπαμπάς ο πόλεμος” από τη θεατρική ομάδα του Μικρασιατικού Συλλόγου Πτολεμαΐδας: 6,4
– 6η θέση: “Ποιος σκότωσε τον William” από τη θεατρική ομάδα του Πολιτιστικού Συλλόγου Πολυγύρου Χαλκιδικής: 6
———————————————
***Βραβεία Κριτικής Επιτροπής***
Η Κριτική Επιτροπή, αποφάσισε, εκτός από τα Βραβεία, να απονείμει και δύο έπαινους ως εξής:
**έπαινος χαρακτηριστικού ρόλου
στην Γιώτα Κατσίκα για την ερμηνεία της στο ρόλο της «Βικτωρίας»
στο έργο «Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός» των Θ. Παπαθανασίου – Μ. Ρέππα, από το Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας – Μακρακώμης
**έπαινος κινησιολογίας
στην Ναυσικά Στάθη για την κινησιολογική επιμέλεια
στο έργο «Δεσποινίς Τζούλια» του Άουγκουστ Στρίντμπεργκ
από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας
***βραβείο φωτισμού
Υποψήφιες:
 Εύη Παπαμάρκου για τους φωτισμούς στη “Γέρμα” από το “ΟνειρόDrama” Κοζάνης
 Ναυσικά Στάθη για τους φωτισμούς στο έργο «Δεσποινίς Τζούλια» από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
στην Ναυσικά Στάθη, για τους φωτισμούς στο έργο «Δεσποινίς Τζούλια» του Άουγκουστ Στρίντμπεργκ, από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας
***βραβείο μουσικής επιμέλειας
Υποψήφιοι:
 Ειρήνη Καραγιώργου για τη μουσική επιμέλεια στο έργο “Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός” από το Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας – Μακρακώμης
 Κώστας Βόμβολος για τη μουσική επιμέλεια στο έργο «Σμύρνη μου αγαπημένη» του Δήμου Νεάπολης – Συκεών
 Όμιλος Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας για το έργο “Δεποινίς Τζούλια”
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
στον Κώστα Βόμβολο για τη μουσική επιμέλεια του έργου «Σμύρνη μου αγαπημένη» της Μιμής Ντενίση, από την Κεντρική Σκηνή των Θεατρικών Εργαστηρίων «Μελίνα Μερκούρη» του Δήμου Νεάπολης – Συκεών
***βραβείο μουσικής σύνθεσης
Υποψήφιοι:
 Δημήτρης Δημόπουλος για την πρωτότυπη μουσική στη “Γέρμα” από το “ΟνειρόDrama” Κοζάνης
 Γιάννης Παπαδημητρίου για την πρωτότυπη μουσική στο έργο “Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος” από την Πτολεμαΐδα
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
στον Δημήτρη Δημόπουλο, για τη μουσική σύνθεση του έργου «Γέρμα» του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα, από τη Θεατρική Ομάδα «ΟνειρόDrama» Κοζάνης
***βραβείο Β΄ ανδρικού ρόλου
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
στον Κωνσταντίνο Ιωαννίδη για την ερμηνεία του στο ρόλο του «Χάρη» στο έργο «Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος» του Ιάκωβου Καμπανέλλη από τη Θεατρική Ομάδα του Μικρασιατικού Συλλόγου Πτολεμαΐδας
***βραβείο Β΄ γυναικείου ρόλου
Υποψήφιες:
 Δέσποινα Σολωμίδου για το ρόλο της “Ουρανίας” στο έργο “Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος” από την Πτολεμαΐδα
 Πένη Μαγκλάρα για το ρόλο της “Λέλας” στο έργο “Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός” από τη Σπερχειάδα – Μακρακώμη
 Στέλα Γιαλετζή για το ρόλο της “Ζαχαρούλας” στο έργο “Σμύρνη μου αγαπημένη” από το Δήμο Νεάπολης-Συκεών
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ, εξ ημισείας και ισότιμα στις:
 Δέσποινα Σολωμίδου για την ερμηνεία της στο ρόλο της «Ουρανίας» στο έργο «Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος» του Ιάκωβου Καμπανέλλη από τη Θεατρική Ομάδα του Μικρασιατικού Συλλόγου Πτολεμαΐδας
 Πένυ Μαγκλάρα για την ερμηνεία της στο ρόλο της «Λέλας» στο έργο «Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός» των Θ. Παπαθανασίου – Μ. Ρέππα από το Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας – Μακρακώμης
***βραβείο Α΄ ανδρικού ρόλου
Υποψήφιοι:
 Κώστας Ιωαννίδης για το ρόλο του “Χουάν” στη “Γέρμα” από την Κοζάνη
 Μάκης Δαβιδόπουλος για το ρόλο του “Δημήτριου” στο έργο “Ο μπαμπάς ο πόλεμος” από την Πτολεμαΐδα
 Σπύρος Καραγιάννης για το ρόλο του “Ζαν” στο έργο “Δεσποινίς Τζούλια” από τη Βέροια
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
στον Μάκη Δαβιδόπουλο για την ερμηνεία του στο ρόλο του «Δημήτριου» στο έργο «Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος» του Ιάκωβου Καμπανέλλη από τη Θεατρική Ομάδα του Μικρασιατικού Συλλόγου Πτολεμαΐδας
***βραβείο Α΄ γυναικείου ρόλου
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ, εξ ημισείας και ισότιμα:
 στην Δέσποινα Γιάγκογλου για την ερμηνεία της στο ρόλο της «Δεσποινίδας Τζούλιας» στο έργο «Δεσποινίς Τζούλια» του Άουγκουστ Στρίντμπεργκ από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας
 στην Νικολέτα Σιάμου για την ερμηνεία της στο ρόλο της «Γέρμας» στο έργο «Γέρμα» του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα από τη Θεατρική Ομάδα «ΟνειρόDrama» Κοζάνης
***βραβείο ενδυματολογίας
Υποψήφιες:
 Βενετία Νάση για τα κοστούμια στη “Γέρμα” από το “ΟνειρόDrama” Κοζάνης
 Γεωργία Κατσάρη για τα κοστούμια στο έργο “Τα μωρά τα φέρνει ο πελαργός” από τη Σπερχειάδα – Μακρακώμη
 Μαγδαληνή Σίγα για τα κοστούμια στο έργο “Σμύρνη μου αγαπημένη” από το δήμο Νεάπολης – Συκεών
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ
στην Νάση Βενετία για τα κοστούμια του έργου «Γέρμα» του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα από τη Θεατρική Ομάδα «ΟνειρόDrama» Κοζάνης
***βραβείο σκηνογραφίας
Υποψήφιοι:
 Νάση Βενετία για τα σκηνικά στη “Γέρμα” από το “ΟνειρόDrama” Κοζάνης
 Νάση Βενετία για τα σκηνικά στο έργο “Ο μπαμπάς ο πόλεμος” από την Πτολεμαΐδα
 Ελένη Αρχοντή για τα σκηνικά στο έργο “Τα μωρά τα φέρει ο πελαργός” από τη Σπερχειάδα – Μακρακώμη
 Μαγδαληνή Σίγα για τα σκηνικά στο έργο “Σμύρνη μου αγαπημένη” από το δήμο Νεάπολης – Συκεών
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ
 στην Νάση Βενετία για τα σκηνικά του έργου «Γέρμα» του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα από τη Θεατρική Ομάδα «ΟνειρόDrama» Κοζάνης, και…
 στην Νάση Βενετία για τα σκηνικά του έργου «Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος» του Ι. Καμπανέλλη από τη Θεατρική Ομάδα του Μικρασιατικού Συλλόγου Πτολεμαΐδας
***βραβείο σκηνοθεσίας
Υποψήφιοι:
 Γιώτης Βασιλειάδης για τη σκηνοθεσία στη “Γέρμα” από το “ΟνειρόDrama” Κοζάνης
 Κωνσταντίνος Ιωαννίδης για τη σκηνοθεσία στο έργο “Ο μπαμπάς ο πόλεμος” από την Πτολεμαΐδα
 Ναυσικά Στάθη για τη σκηνοθεσία στο έργο “Δεσποινίς Τζούλια” από τη Βέροια
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΚΑΤΑ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ
στην Ναυσικά Στάθη για τη σκηνοθεσία στο έργο «Δεσποινίς Τζούλια» του Άουγκουστ Στρίντμπεργκ από τον Όμιλο Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας
***3ο βραβείο καλύτερης παράστασης
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
στη Θεατρική Ομάδα του Μικρασιατικού Συλλόγου Πτολεμαΐδας για την παράσταση του έργου “Ο Μπαμπάς ο Πόλεμος” του Ιάκωβου Καμπανέλλη σε σκηνοθεσία Κωνσταντίνου Ιωαννίδη
***2ο βραβείο καλύτερης παράστασης
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
στον Όμιλο Φίλων Θεάτρου και Τεχνών Βέροιας για την παράσταση του έργου «Δεσποινίς Τζούλια» του Άουγκουστ Στρίντμπεργκ σε σκηνοθεσία Ναυσικάς Στάθη
***1ο βραβείο καλύτερης παράστασης
ΑΠΟΝΕΜΕΤΑΙ ΟΜΟΦΩΝΑ
στη Θεατρική Ομάδα «ΟνειρόDrama» Κοζάνης για την παράσταση «Γέρμα» του Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα σε σκηνοθεσία Γιώτη Βασιλειάδη