Το απόγευμα της Κυριακής 12 Φεβρουαρίου, έγινε η κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας των τριών σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας (Πτολεμαίος, Σκακιστάκος, Δούρειος Ίππος) στο ξενοδοχείο «Pantelidis Hotel» στην Πτολεμαΐδα. Αθλητές, προπονητές, γονείς και προσκεκλημένοι που ξεπέρασαν τα 200 άτομα, πέρασαν ένα όμορφο και ευχάριστο απόγευμα.

Παράλληλα απονεμήθηκαν μετάλλια στους σκακιστές/στριες που διακρίθηκαν σε αγώνες και στα τμήματα των μαθημάτων κατά την αγωνιστική περίοδο του 2016. Στην εκδήλωση μεταξύ άλλων παρευρέθησαν :
Ο Περιφερειακός Σύμβουλος Δ.Μακεδονίας κ.Καρακασίδης Δημήτριος
Ο Δημοτικός σύμβουλος Εορδαίας κ.Πολυχρονίδης Δημήτριος
Ο Έφορος Ανάπτυξης της Ε.Σ.Ο. κ.Αλεξίου Κωνσταντίνος
Ο Πρόεδρος της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων ΚεντροΔυτικής Μακεδονίας κ. Θεοφυλακτίδης Ευστάθιος.
Ο αντιπρόεδρος του Σ.Ο.Π. «Πτολεμαίος» κ.Χαριζόπουλος Χαράλαμπος
Η ταμίας του Σ.Ο.Π. «Δούρειος Ίππος» κα.Καραγιαννάκου Ελένη
Πριν την κοπή της πίτας ο αντιπρόεδρος του Σ.Ο.Π.«Πτολεμαίος» κ.Χαριζόπουλος Χαράλαμπος κάνοντας ανασκόπηση των κυριότερων γεγονότων της χρονιάς που πέρασε, αναφέρθηκε στις επιτυχίες και διακρίσεις που είχαν οι ομάδες καθώς και οι σκακιστές των συλλόγων τόσο σε τοπικό όσο και σε Πανελλήνιο επίπεδο.
Τέλος ευχαρίστησε τους σκακιστές –στριες για την προσπάθεια τους καθώς και τους γονείς που τους στηρίζουν στον αγώνα τους.
Ακολούθησαν οι βραβεύσεις των αθλητών των συλλόγων. Οι σκακιστές/στριες που τιμήθηκαν με μετάλλια για τα αποτελέσματα τους ήταν:

ΤΜΗΜΑ Α1 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2016
1. ΚΟΝΤΕΟΥ ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ
2. ΙΩΑΝΝΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
3. ΜΠΙΝΤΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΤΜΗΜΑ Α2 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2016
1. ΤΣΑΟΥΣΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ
2. ΤΑΪΡΙΔΟΥ ΑΦΡΟΔΙΤΗ
3. ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΚΟΣΜΑΣ

ΤΜΗΜΑ Β1 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2016
1. ΠΑΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
2. ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ
3. ΤΥΠΟΥ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

ΤΜΗΜΑ Β2 ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2016
1. ΛΙΤΣΑΣ ΜΙΧΑΗΛ
2. ΛΙΤΣΑ ΜΑΡΙΑ
3. ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΤΜΗΜΑ Γ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2016
1. ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
2. ΠΑΠΑ ΜΑΡΙΑ
3. ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΤΜΗΜΑ Δ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2016
1. ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
2. ΚΟΝΤΕΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ
3. ΧΑΣΑΠΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΤΜΗΜΑ ΣΤ΄-ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2016
1. ΤΣΟΤΣΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
2. ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
3. ΠΕΠΑ ΜΑΡΙΟ

ΤΜΗΜΑ Α1 ΚΟΜΝΗΝΩΝ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2016
1. ΧΑΖΑΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
2. ΣΕΡΑΣΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ
3. ΣΕΡΑΣΗ ΕΛΠΙΔΑ

ΤΜΗΜΑ Α2 ΚΟΜΝΗΝΩΝ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2016
1. ΣΙΑΠΑΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
2. ΣΙΑΠΑΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
3. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ

ΤΜΗΜΑ Α3 ΚΟΜΝΗΝΩΝ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2016
1. ΚΑΤΩΤΟΙΚΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ
2. ΘΩΜΑΪΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
3. ΣΕΡΑΣΗ ΑΝΘΗ

ΤΜΗΜΑ ΣΕΡΒΙΩΝ
ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2016
1. ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΣ ΟΡΕΣΤΗΣ
2. ΣΑΛΑΜΠΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
3. ΜΠΑΚΑΝΟΣ ΚΙΜΩΝ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Α1ΤΜΗΜΑΤΟΣ
ΒΑΪΡΙΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Α2ΤΜΗΜΑΤΟΣ
ΤΖΑΝΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Β1 ΤΜΗΜΑΤΟΣ
ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Β2ΤΜΗΜΑΤΟΣ
ΛΙΤΣΑ ΣΟΝΙΑ
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Γ ΤΜΗΜΑΤΟΣ
ΣΙΔΗΡΕΝΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Δ ΤΜΗΜΑΤΟΣ
ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ ΣΤ –ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ
ΠΑΠΑΠΑΥΛΙΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Α1 ΚΟΜΝΗΝΩΝ
ΝΙΚΗΦΟΡΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Α2 ΚΟΜΝΗΝΩΝ
ΣΙΑΠΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Α3 ΚΟΜΝΗΝΩΝ
ΣΙΑΠΑΝΙΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
ΧΑΖΑΡΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΣΕΡΒΙΩΝ
ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Ακολούθησε η καθιερωμένη κοπή πίτας που αντί για φλουρί χάρισε ένα κινητό smart δωρεά του καταστήματος Ιωαννίδης welcome stories. Το δώρο το κέρδισε ο Τριανταφύλλου Ιωάννης από τον «Σκακιστάκο».