Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 9 Ιουνίου 2019 στην Πτολεμαΐδα το 6ο σκακιστικό τουρνουά » Εορδαία 2019″ που διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. Πραγματοποιήθηκαν δύο τουρνουά, το πρώτο άνω των δεκατριών ετών και το δεύτερο κάτω των δώδεκα ετών και το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Το τουρνουά ήταν το 6ο της σειράς Grand-Prix 2018-2019 και συμμετείχαν 70 σκακιστές και σκακίστριες από όλη την περιοχή της Κ.Δ. Μακεδονίας.

Στην τελική βαθμολογία του Α΄ τουρνουά (ηλικίας από δεκατρία ετών και άνω) την πρώτη θέση κατέλαβε ο σκακιστής Εμμανουηλίδης Ειρηναίος από την Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος», την δεύτερη ο Κοσμίδης Ιωάννης από τον Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίο» και την τρίτη θέση κατέκτησε ο Δόγιας Χρήστος από τον Σ.Ο.Ηρακλείου.

Στο Β΄ τουρνουά (ηλικίας από δώδεκα ετών και κάτω) νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο σκακιστής Πολυχρονιάδης Βασίλειος του Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίο», δεύτερος ο σκακιστής Καραλίγκας Γεώργιος της Α.Ε.Κοζάνης , ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο σκακιστής Παλουκίδης Ανέστης του Σ.Ο.Βέροιας.

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε ο Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος» με δεύτερη την ομάδα της  Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος» ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε η Α.Ε.Κοζάνης.

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ

ΣΥΛΛΟΓΟΙ

ΒΑΘΜΟΙ

1η

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

22,0

2η

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

19,0

3η

Α.Ε. Κοζάνης

18,5

4η

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος ΄Ιππος»

15,5

5η

Σ.Ο.Βέροιας

13,0

6η

Λ.Π. Φλώρινας

9,0

7η

ΣΛ.Φλώρινας

8,5

8η

Γ.Σ. Ποντοκώμης

8,0

9η

Ο.Σ. Γιαννιτσών

7,0

10η

Φλώρινα

7,5

11η

Αμύνταιο

6,0

12η

Κοζάνη

2,5

Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :

ΑΝΔΡΩΝ

Εμμανουηλίδης Ειρηναίος Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1ος

Κοσμίδης Ιωάννης Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

2ος

Δόγιας Χρήστος Σ.Ο.Ηρακλείου / Α.Ε.Κοζάνης

3ος

ΕΤΩΝ 16

Αποστολίδης Αθανάσιος Λ.Π.Φλώρινας

1ος

Σιώκης Λουκάς Κων/νος Λ.Π.Φλώρινας

2ος

Παπαπαυλίδης Πέτρος Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3ος

Λιούρη Στυλιανή Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

1η

Λιούρη Μαρία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2η

Σιώκη Σωτηρία Βασιλεία Λ.Π.Φλώρινας

3η

ΕΤΩΝ 14

Δόγιας Χρήστος Σ.Ο.Ηρακλείου / Α.Ε.Κοζάνης

1ος

Τσιλίδης Χρήστος Σ.Ο.Βέροιας

2ος

Μυλωνάς Χρήστος Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

3ος

Λιούρη Αναστασία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1η

ΕΤΩΝ 12

Πολυχρονιάδης Βασίλειος Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

1ος

Παλουκίδης Ανέστης Σ.Ο.Βέροιας

2ος

Θεοφυλακτίδης Βασίλειος Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3ος

Λιούρη Μιχαέλα Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

1η

ΕΤΩΝ 10

Καραλίγκας Γεώργιος Α.Ε.Κοζάνης

1ος

Τζανής Αλέξανδρος Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

2ος

Μπάκανος Κίμων Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3ος

Γκούβα Δήμητρα Α.Ε.Κοζάνης

1η

Θεοφυλακτίδου Μαρία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2η

Κοντέου Μαρία Νεφέλη Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3η

ΕΤΩΝ 8

Τρανώτης Ιωάννης Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

1ος

Αναστασίου Γεώργιος Φλώρινα

2ος

Ποκιάκης Κωνσταντίνος Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3ος

Γιαμούζη Αλεξάνδρα Α.Ε.Κοζάνης

1η

Βουτσκίδου Άννα Λευκόβρυση Κοζάνης

2η

Τρανώτη Ηλιάνα Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3η

ΚΑΤΩ ΤΩΝ

6 ΕΤΩΝ

Θωμαΐδης Δανιήλ Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1ος