H Εφορεία Αρχαιοτήτων Καστοριάς με τη στήριξη και των υπολοίπων Εφορειών της Δυτικής Μακεδονίας, του Συλλόγου «Φίλοι Μουσείου και Αρχαιοτήτων Αιανής» και την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας διοργανώνει την 4η Επιστημονική Συνάντηση με θέμα: » Το Αρχαιολογικό Έργο στην Άνω Μακεδονία» στις 17-18 Δεκεμβρίου 2016 στην αίθουσα συνεδριάσεων «Ορεστιάδα» του ξενοδοχείου LIMNEON RESORT & SPA- Crystal στο Δισπηλιό Καστοριάς.

Στόχος του συνεδρίου είναι να παρουσιαστούν μελέτες και αποτελέσματα αρχαιολογικών ερευνών στο χώρο της Άνω (Δυτικής) Μακεδονίας, είτε αφορούν στο πρόσφατο ανασκαφικό έργο είτε σε παλαιότερα ευρήματα, καθώς και σε θέματα ιστορικού περιεχομένου. Η είσοδος είναι ελεύθερη.

Με 41 ανακοινώσεις οι επιστήμονες θα αναπτύξουν θέματα που αφορούν σε αρχαιότητες από τα προϊστορικά έως και τα βυζαντινά και μεταβυζαντινά χρόνια και θα παρουσιάσουν το έργο τους σε ποικίλα ζητήματα της έρευνας.

Οργανωτική-Επιστημονική Επιτροπή:

Στέλλα Δρούγου

Γεωργία Καραμήτρου-Μεντεσίδη

Μαρία Λιλιμπάκη-Ακαμάτη

Αγγελική Στρατή

Ανδρομάχη Σκρέκα

Επικοινωνία: Εφορεία Αρχαιοτήτων Καστοριάς 2467 0 88200.

email: efakas@culture.gr

Συνημμένο το πρόγραμμα του συνεδρίου.

 

ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΟ ΣΤΗΝ ΑΝΩ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ, 17 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016

ΠΡΩΙ: 09:30-14:00

09:00

Προσέλευση – εγγραφές

09:30

Προσφωνήσεις επισήμων – Κήρυξη έναρξης εργασιών

10:30

1. Αγγελική Στρατή

Η επανέκθεση στο Βυζαντινό Μουσείο Καστοριάς. Μια νέα μουσειολογική ματιά

10:45

2. Ανδρομάχη Σκρέκα

Οι τοιχογραφίες της Παναγίας της ενορίας Αγίων Αναργύρων Καστοριάς και η ένταξή τους στη ζωγραφική της πόλης

11:00

3. Ανδρομάχη Σκρέκα, Αμαλία Γκιμουρτζίνα, Περιστέρα Πλιάτσιου, Κώστας Τζιαναμπέτης

Έργα συντήρησης στο πλαίσιο του ΕΣΠΑ 2007-2013 στην Π.Ε Κοζάνης

11:15

4. Απόστολος Σαραφέρας

Κριτική Ανάλυση επεμβάσεων αποκατάστασης ναού Αγίου Νικολάου του Τζώτζα στην Περιοχή ‘Απόζαρι’ Καστοριάς

11:30

5. Ανδρομάχη Σκρέκα, Χαρά Σαρρηγιαννίδου, Χριστίνα Τσάμη

Εμπλουτισμός των ψηφιακών συλλογών των κινητών μνημείων της ΕΦΑ Καστοριάς στο πλαίσιο συγχρηματοδοτούμενου έργου της Δ/νσης Εθνικού Αρχείου Μνημείων του ΥΠ.ΠΟ.Α.

11:45-12:00

Συζήτηση

12:00-12:15

Διάλειμμα

12:15

6. Χαρά Σαρρηγιαννίδου, Αμαλία Γκιμουρτζίνα

Ο διάκοσμος του αρχοντικού Τσιατσιαπά Καστοριάς. Ολοκλήρωση της συντήρησης και προοπτικές ένταξης του αρχοντικού στη σύγχρονη ζωή της πόλης

12:30

7. Γιάννης Σίσιου

Ο κοιμητηριακός χαρακτήρας του ναού του Αγίου Γεωργίου του Βουνού

12:45

8. Ελισάβετ Κατσαβέλη

Διερεύνηση και συγκριτική ανάλυση χρηματοδοτικών προγραμμάτων για την αποκατάσταση ιστορικών περιοχών με χρήση πολυκριτηριακής ανάλυσης: Η περίπτωση του ιστορικού κέντρου της Καστοριάς

13:00

9. Ελισάβετ Κατσαβέλη

Στατική Αποκατάσταση του ‘Αρχοντικού Γάκη’ στην Καστοριά

13:15

13:30

10. Ελισάβετ Κατσαβέλη

Η οικοδομική των αρχοντικών της Καστοριάς

11. Χαρά Κωνσταντινίδη

Κοινές αισθητικές αντιλήψεις σε Μακεδονία και Λέσβο στο δεύτερο μισό του 14ου αιώνα

13:45-14:00

Συζήτηση

16.00-17.00

Επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο

ΣΑΒΒΑΤΟ, 17 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016

ΑΠΟΓΕΥΜΑ: 17:15-20:15

17:15

1. Κώστας Κωτσάκης

Ο λιμναίος οικισμός του Δισπηλιού Καστοριάς. Ένα αρχαιολογικό πρόγραμμα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης 1992-2015

17:30

2. Χάρης Τσούγγαρης

Δύο Χυτρόποδες (;) της Πρώιμης Εποχής Σιδήρου από το αρχαίο νεκροταφείο στη θέση Γκιόλε Κρεπενής, Δήμου Καστοριάς

17:45

3. Γεωργία Στρατούλη

Κρεπενή Καστοριάς: Οι ‘αρχόντισσες με τα βραχιόλια’ και άλλες ταφές από τη νεκρόπολη των ύστερων αρχαϊκών χρόνων

18:00

4. Γεωργία Στρατούλη

Ο νεολιθικός οικισμός Αυγής Καστοριάς και οι μελέτες ανάδειξής του

18:15

5. Εβίτα Καλογηροπούλου

Θερμικές κατασκευές του Νεολιθικού Οικισμού Αυγής στο ευρύτερο περιβάλλον τους

18:30

6. Γεωργία Στρατούλη, Τάσος Μπεκιάρης, Νίκος Κατσικαρίδης, Δημήτρης Κλουκίνας, Οδυσσέας Μεταξάς, Δήμητρα Κοτσαχρήστου

Κορομηλιά Καστοριάς: Πρώτες αναγνώσεις του αρχαιολογικού υλικού μιας παραποτάμιας νεολιθικής εγκατάστασης

18:45-19:00

Συζήτηση

19:00

7. Δημήτρης Κλουκίνας

Μελέτη οικοδομικών πηλών από τις νεολιθικές θέσεις της Αυγής και της Κορομηλιάς ΠΕ Καστοριάς

19:15

8. Τάσος Μπεκιάρης

Τριπτά αντικείμενα από νεολιθικές κοινότητες της ΠΕ Καστοριάς

19:30

9. Σταύρος Οικονομίδης

Μεταξύ Δεάβολη και Αλιάκμονα: Διακινήσεις μετάλλων στα ΝΑ Βαλκάνια μεταξύ της 2ης και της 1ης χιλιετίας π.Χ.

19:45

10. Petrika Lera, Σταύρος Οικονομίδης, Άρης Παπαγιάννης, Άκης Τσώνος

Μια πρώτη προσέγγιση στο Έργο της Ελληνοαλβανικής Αρχαιολογικής Αποστολής στη δυτική Μεγάλη Πρέσπα, κατά το έτος 2016

20:00

11. Tobias Krapf, Maja Gori

Western Macedonia and the wider Prespa and Αhrid lake region: connections and local differences from the EBA to the EIA

20:15-20:30

Συζήτηση

ΚΥΡΙΑΚΗ, 18 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016

ΠΡΩΙ: 09:30-15:15

09:30

1. Στέλλα Δρούγου

Καστρί Γρεβενών 2013-2016. Opera minora?

09:45

2. Χρυσάνθη Καλλίνη

H παρουσία και χρήση των στοών στη Μακεδονία

10:00

3. Νίκος Ευστρατίου, Paolo Piagi, Renato Nisbet, Elisabetta Starnini

Η δυναμική της παλαιολιθικής έρευνας στην περιοχή της Σαμαρίνας. Τα νέα δεδομένα της έρευνας (2015)

10:15

4. Πανίκος Χρυσοστόμου

Ο Προϊστορικός Πολιτισμός των Τεσσάρων Λιμνών. Χερσαία και λιμναία κατοίκηση στο Λεκανοπέδιο Αμυνταίου Φλώρινας

10:30

5. Τρύφων Γιαγκούλης

Ξύλινες πασσαλόπηκτες κατασκευές από τον προϊστορικό λιμναίο οικισμό Ανάργυροι IXb της περιοχής Αμυνταίου: νέα στοιχεία για την κατασκευή και την οργάνωση του χώρου

10:45

6. Πανίκος Χρυσοστόμου, Τρύφων Γιαγκούλης, Ευαγγελία Νάιδου

Ξύλινα τέχνεργα από τους προϊστορικούς λιμναίους οικισμούς του λεκανοπεδίου Αμυνταίου Φλώρινας

11:00

7. Χριστόφορος Αραμπατζής, Στέλλα Παπαδοπούλου

Οστό και λίθος: Προκαταρκτικές παρατηρήσεις από τη μελέτη των οστέινων και λίθινων τέχνεργων του λιμναίου προϊστορικού οικισμού Ανάργυροι Ixb (Ορυχείο Πεδίου Αμυνταίου Ν. Φλώρινας)

11:15

8. Πανίκος Χρυσοστόμου, Άντρη Κυριάκου, Δήμητρα Μανάνη

Βόρεια Εορδαία. Νέα σημαντικά αρχαιολογικά στοιχεία για την τοπογραφία των ιστορικών χρόνων της περιοχής

11:30

9. Κώστας Μοσχάκης

Ανάγλυφη κεραμική από την Εορδαία

11:45

10. Νίκος Ακαμάτης

Ερυθρόμορφη κεραμική του ύστερου 5ου και του 4ου αιώνα π. Χ. από το νομό Κοζάνης: Πρώτες παρατηρήσεις

12:00-12:15

Συζήτηση

12:30-13:00

Διάλειμμα

13:00

11. Κατερίνα Αναγνωστοπούλου

Ταφικά μνημεία από τη Δυτική Μακεδονία. Οι σαρκοφάγοι

13:15

12. Μαρίνα Λυκιαρδοπούλου-Πέτρου

Οι κλίβανοι του Πολυμύλου Κοζάνης: Τεκμηρίωση και συντήρηση

πριν την κατάχωσή τους

13:30

13. Παναγιώτης Τσέλεκας

Δύο νομισματικοί θησαυροί της πρώιμης Ελληνιστικής Εποχής από την Αιανή

13:45

14. Θεοφανία Τσεμπερά

Αιανή. Οστεολογική ανάλυση των ταφών Ύστερης Εποχής Χαλκού

14:00

15. Γεωργία Καραμήτρου-Μεντεσίδη

Mαυροπηγή Εορδαίας: ‘Χαλκά μακεδονικά’ σε ταφές αρχαϊκών χρόνων

14:15

16. Γεωργία Καραμήτρου-Μεντεσίδη

Ελάτη Κοζάνης: Μυκηναϊκοί και Πρωτογεωμετρικοί τάφοι στη θέση Λογκάς

14:30

17. Ανθή Τηλιακού

Ελάτη, θέση Λογκάς: Ανθρωπολογική μελέτη οστών από τάφους Ύστερης Εποχής Χαλκού-Πρώιμης Εποχής Σιδήρου

14:45

18. Ευφροσύνη Βήκα, Δήμητρα Θεοδώρου

Ελάτη, θέση Λογκάς: Διατροφή και μετακίνηση στην Εποχή Χαλκού, πληροφορίες από τη μελέτη των ισοτόπων

15:00

19. Γιώργος Καζαντζής

Πόσα οστά χωράνε σε ένα λάκκο; Κατανάλωση και απόθεση ζωικών οστών

στον Αλιάκμονα Βοΐου, θέση Κρυοπήγαδο

15:15-15:30

Συζήτηση

16.00-17.00

Επίσκεψη στο Βυζαντινό Μουσείο

ΤΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΟ ΣΤΗΝ ΑΝΩ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

Δ΄ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

ΚΑΣΤΟΡΙΑ, 17-18 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΟΜΙΛΗΤΩΝ

  1. Ακαμάτης Νίκος, Δρ Αρχαιολόγος, Διεθνές Πανεπιστήμιο Ελλάδας

  2. Αναγνωστοπούλου Κατερίνα, Αρχαιολόγος

  3. Αραμπατζής Χριστόφορος, Αρχαιολόγος, ΕΦΑ Φλώρινας

  4. Βήκα Ευφροσύνη, Δρ Αρχαιολόγος, Πανεπιστήμιο Ντάραμ

  5. Γιαγκούλης Τρύφων, Αρχαιολόγος, ΕΦΑ Φλώρινας

  6. Γκιμουρτζίνα Αμαλία, Συντηρήτρια Έργων Τέχνης Π.Ε., ΕΦΑ Καστοριάς

  7. Gori Maja, Δρ Αρχαιολόγος, IRISS–CNR Ιταλία και Παν/μιο Heidelberg (Γαλλο-Αλβανική αρχαιολογική αποστολή στο λεκανοπέδιο της Κορυτσάς)

  8. Δρούγου Στέλλα, Ομότιμη Καθηγήτρια Κλασικής Αρχαιολογίας ΑΠΘ

  9. Ευστρατίου Νίκος, Καθηγητής Προϊστορικής Αρχαιολογίας ΑΠΘ

  10. Θεοδώρου Δήμητρα, Αρχαιολόγος

  11. Καζαντζής Γιώργος, Δρ Αρχαιοζωολόγος

  12. Καλλίνη Χρυσάνθη, Δρ Αρχαιολόγος, ΑΠΘ

  13. Καλογηροπούλου Εβίτα, Αρχαιολόγος, Μεταδιδακτορική Ερευνήτρια ΑΠΘ

  14. Καραμήτρου-Μεντεσίδη Γεωργία, Δρ Αρχαιολόγος, Επίτιμη Έφορος Αρχαιοτήτων

  15. Κατσαβέλη Ελισάβετ, Αρχιτέκτων, Πολιτικός Μηχανικός, ΕΦΑ Καστοριάς

  16. Κατσικαρίδης Νίκος, Αρχαιολόγος, Υποψήφιος Διδάκτωρ Προϊστορικής Αρχαιολογίας ΑΠΘ

  17. Κλουκίνας Δημήτρης, Αρχαιολόγος, ΕΦΑ Ευβοίας

  18. Κοτσαχρήστου Δήμητρα, Αρχαιοβοτανολόγος

  19. Krapf Tobias Δρ Αρχαιολόγος, Ελβετική Αρχαιολογική Σχολή (Γαλλο-Αλβανική αρχαιολογική αποστολή στο λεκανοπέδιο της Κορυτσάς)

  20. Κυριάκου Άντρη, Αρχαιολόγος ΕΦΑ Φλώρινας

  21. Κωνσταντινίδη Χαρά, Καθηγήτρια Βυζαντινής Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ

  22. Κωτσάκης Κώστας, Καθηγητής Προϊστορικής Αρχαιολογίας ΑΠΘ

  23. Lera Petrika, Δρ Αρχαιολόγος, Maligrad Project

  24. Λιλιμπάκη-Ακαμάτη Μαρία, Δρ Αρχαιολόγος, Επίτιμη Έφορος Αρχαιοτήτων

  25. Λυκιαρδοπούλου – Πέτρου Μαρίνα, Συντηρήτρια Aρχαιοτήτων

  26. Μανάνη Δήμητρα, Αρχαιολόγος, ΕΦΑ Φλώρινας

  27. Μεταξάς Οδυσσέας, Αρχαιολόγος, MA Πανεπιστημίου Leiden – ερευνητής

  28. Μοσχάκης Κώστας, Αρχαιολόγος, ΕΦΑ Φλώρινας

  29. Μπεκιάρης Τάσος, Αρχαιολόγος, Υποψήφιος Διδάκτωρ Προϊστορικής Αρχαιολογίας ΑΠΘ

  30. Νάιδου Ευαγγελία, Αρχαιολόγος, ΕΦΑ Φλώρινας

  31. Nisbet Renato, Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Βενετίας

  32. Οικονομίδης Σταύρος, Δρ Αρχαιολόγος, ΙΔΙΠΟΣ, Maligrad Project

  33. Παπαγιάννης Άρης, Αρχαιολόγος (MA), ΙΔΙΠΟΣ, Maligrad Project

  34. Piagi Paolo, Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Βενετίας

  35. Παπαδοπούλου Στέλλα, Αρχαιολόγος, ΕΦΑ Φλώρινας

  36. Πλιάτσιου Περιστέρα, Συντηρήτρια, ΕΦΑ Γρεβενών

  37. Τζιαναμπέτης Κώστας, Συντηρητής-Ζωγράφος, ΕΦΑ Γρεβενών

  38. Σαραφέρας Απόστολος, Αρχιτέκτων, ΕΦΑ Καστοριάς

  39. Σαρρηγιαννίδου Χαρά, Αρχαιολόγος, ΕΦΑ Καστοριάς

  40. Starnini Elisabetta, Καθηγήτρια, Πανεπιστήμιο Βενετίας

  41. Σίσιου Γιάννης, Ιστορικός της Τέχνης, ΕΦΑ Καστοριάς

  42. Σκρέκα Ανδρομάχη, Αρχαιολόγος, Προϊσταμένη ΕΦΑ Καστοριάς

  43. Στρατή Αγγελική, Επίτιμη Έφορος Αρχαιοτήτων

  44. Στρατούλη Γεωργία, Δρ Αρχαιολόγος, ΕΦΑ Χαλκιδικής και Αγίου Όρους, Προϊσταμένη Τμήματος Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιολογικών Χώρων, Μνημείων, Αρχαιογνωστικής Έρευνας & Μουσείων

  45. Τηλιακού Ανθή, Ανθρωπολόγος

  46. Τσάμη Χριστίνα, Αρχαιολόγος, ΕΦΑ Καστοριάς

  47. Τσέλεκας Παναγιώτης, Λέκτορας Κλασικής Αρχαιολογίας με έμφαση στη Νομισματική, ΑΠΘ

  48. Τσεμπερά Θεοφανία, Ανθρωπολόγος

  49. Τσούγγαρης, Αρχαιολόγος, Αρχαιολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης

  50. Τσώνος Άκης, Δρ Αρχαιολόγος, ΙΔΙΠΟΣ, Maligrad Project

  51. Χρυσοστόμου Πανίκος, Δρ Αρχαιολόγος, ΕΦΑ Φλώρινας, Προϊστάμενος Τμήματος Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιολογικών Χώρων, Μνημείων, Αρχαιογνωστικής Έρευνας & Μουσείων