Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κέντρο-Δυτικής Μακεδονίας: Τελικά Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος Σκάκι (Φωτογραφίες)

12 Απριλίου 2017
20:20
Κανένα σχόλιο

Διεξήχθησαν το τριήμερο από 8 έως και 10 Απριλίου 2017 στο Κλειστό Γυμναστήριο Λουτρακίου , στο Λουτράκι, το 29ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΜΑΘΗΤΩΝ-ΤΡΙΩΝ και το 15ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΚΑΚΙ ΜΑΘΗΤΩΝ –ΤΡΙΩΝ 2017.

Εξαιρετική η εμφάνιση των σκακιστών Λιούρη Μαρίας από την Πτολεμαΐδα και  Δόγια Χρήστου από την Κοζάνη που κατέκτησαν την 3η θέση στην Α΄Γυμνασίου και στην Δ΄Δημοτικού αντίστοιχα.

Την 5η θέση στην ΣΤ’ Δημοτικού κατέκτησε ο Παπαγιάννης Αστέριος από την Κατερίνη. Την 7η θέση στην Ε’ Δημοτικού κατέκτησε η σκακίστρια Λιούρη Αναστασία  από την Πτολεμαΐδα. Στην Α’ Γυμνασίου  την 4η θέση ο Βουτσκίδης Ιωάννης  από την Κοζάνη. Στην Β΄Γυμνασίου την 5η θέση κατέκτησε ο Παπαδημητρίου Αλέξανδρος από τα Σέρβια και την ίδια θέση στην Γ΄Γυμνασίου η Πατρίκη Αλεξάνδρα από την Φλώρινα. Τέλος στα Λύκεια τη 6η θέση κατέκτησε η Λιούρη Σ. Αναστασία από την Πτολεμαΐδα.

ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ 4,5 6η

Την πρώτη ημέρα διεξήχθησαν οι τελικοί των ομαδικών για τα Δημοτικά και Γυμνάσια-Λύκεια .

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΕΣΗ
11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ 29η
11ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ 30η
2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΖΑΝΗΣ 32η
1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ 15η

Εκτός από τους αγώνες του Ομαδικού και Ατομικού Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος στις παράλληλες εκδηλώσεις περιλαμβανόταν η διοργάνωση του 13ου Ανοικτού Κυπέλλου Μαθητών-τριών που περιλάμβανε τρία τουλάχιστον ηλικιακά γκρουπ μαθητών (Α΄-Β΄-Γ΄ Δημοτικού, Δ΄-Ε΄-ΣΤ΄ Δημοτικού και Γυμνάσια-Λύκεια).

ΑΝΟΙΚΤΟ Δ’ – Ε’ – ΣΤ’ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΠΟΛΗ ΒΑΘΜΟΙ ΘΕΣΗ
ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟΣ ΣΥΜΕΩΝ ΦΛΩΡΙΝΑ 3,0 30η
ΓΥΜΝΑΣΙΑ-ΛΥΚΕΙΑ
ΣΚΟΥΤΕΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ 4,5 9η
ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ 3,0 12η

Υπεύθυνη της πολυάριθμης αποστολής και διαιτητής αγώνων ήταν η κα. Αλεξίου Δήμητρα από την Πτολεμαΐδα επίσης διαιτητής ήταν και ο κ. Τριανταφυλλίδης Αθανάσιος από την Βέροια.