Η ομάδα χάντμπολ της ΑΕΚ επικράτησε με 24-22 του ΠΑΟΚ στο μεγάλο τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης της Κοζάνης

23 Μαΐου 2021
17:45

Μετά από ένα ματς θρίλερ, με γκολ του Καλόμοιρου και του Λέμος στο φινάλε η ΑΕΚ επικράτησε με 24-22 του ΠΑΟΚ και κατέκτησε το κύπελλο χάντμπολ ανδρών στον τελικό του final – 4 της Κοζάνης.  Μάλιστα, η “Ένωση” κατέκτησε το κύπελλο για 4η φορά στην ιστορία της, ενώ την επόμενη εβδομάδα βρίσκεται μπροστά στη μεγαλύτερη πρόκληση της ιστορίας της αφού αντιμετωπίζει την Ύσταντς στους διπλούς τελικούς του EHF European Cup.

Ο αγώνας:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά δυνατά το παιχνίδι, με σκοπό να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Αυτό ανέβασε την ένταση με αποτέλεσμα μόλις στο 7’ και ενώ το σκορ βρισκόταν στο 4-2 υπέρ της ΑΕΚ, να αποβληθεί ο Σεϊρεκίδης με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στο πρόσωπο του Μπουνέτα. Ο ΠΑΟΚ δέχθηκε στις επόμενες φάσεις δύο δίλεπτες αποβολές στις επόμενες φάσεις και έμεινε με τρεις παίκτες στο γήπεδο! Παρόλα αυτά όχι μόνο δεν έχασε την επαφή με το σκορ, αλλά μείωσε και στο -1 (5-4).

Από εκεί και μετά η «Ένωση» πίεσε περισσότερο και εκμεταλλευόμενη την επιλογή του Γούσιου να παίξει χωρίς τερματοφύλακα, έστειλε τη διαφορά στο +5 (12-7) με Κεδέρη και Μυλωνά, ενώ ο Λέμος ήταν αυτός που νωρίτερα τράβηξε… το κουπί επιθετικά. Όμως ο ΠΑΟΚ άντεξε και αν και δέχτηκε ακόμα δύο δίλεπτες αποβολές, έμεινε κοντά στο σκορ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (14-11).

Στο δεύτερο μέρος ΑΕΚ και ΠΑΟΚ μπήκαν πάρα πολύ δυνατά, αφήνοντας πίσω το νωθρό πρώτο ημίχρονο. Οι Θεσσαλονικείς όσο περνούσε η ώρα μείωναν όλο και περισσότερο, ενώ κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τους Στογιάνοβιτς και Μέντουριτς (17-17). Ενώ η «κιτρινόμαυροι» βρίσκονταν μπροστά με 20-20, ο Λιάπης δέχθηκε ένα χτύπημα πάνω στη φάση και έπεσε στο έδαφος με αίματα στο πρόσωπο. Το ματς διακόπηκε για τουλάχιστον 6-7’ με τους διαιτητές να μοιράζουν δίλεπτες στους πάγους.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε φουριόζα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Στογιάνοβιτς με τον Λιάπη μείωσαν σε 14-13 δίνοντας εκ νέου ενδιαφέρον στον τελικό. Ο Μυλωνάς με τον Αραμπατζή διαμόρφωσαν το 16-13 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει ξανά στο γκολ (16-15) με Παπαβασίλη, Στογιάνοβιτς.

Η ομάδα του Πάνου Γούσιου ισοφάρισε σε 17-17 με τον Μέντουριτς με την ΑΕΚ να προσπερνά ξανά με δύο τέρματα με 20-18 με Μυλωνά και Αραμπατζή. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε ξανά σε 20-20 με Καραγκιοζόπουλο και Παπαβασίλη.

Με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες, το τελευταίο πεντάλεπτο εξελίχθηκε σε γκραν γκινιόλ. Με γκολ του Καλόμοιρου η ΑΕΚ προσπέρασε με 23-22 ενάμιση περίπου λεπτό πριν το τέλος του ματς με τον Λέμος να γράφει το 24-22 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι σε νεκρό χρόνο.

Ένα σχόλιο

• Handball-κατς 24-22 και γκρινιάζουν κιόλας. Ο κοουτς της ΑΕΚ ιπποτικός (έχει σηκώσει ευρωπαϊκό τίτλο) ο κοουτς του ΠΑΟΚ στην γκρινια Η διαφορά της ΑΕΚ με του ΠΑΟΚ