Πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2016 στη Φλώρινα το 4o ατομικό σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand Prix 2016-2017 με την επωνυμία «14ο Κύπελλο Φωτιάς 2016″ που διοργάνωσε η Λ.Π. Φλώρινας σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. Οι αγωνιζόμενοι χωρίστηκαν σε δύο ηλικιακές κατηγορίες: Α’ όμιλος για σκακιστές άνω των 13 ετών και Β’ όμιλος για σκακιστές κάτω των 12 ετών. Συμμετείχαν 21 σύλλογοι και 97 συνολικά αθλητές και αθλήτριες από όλη την περιοχή της Κ.Δ. Μακεδονίας καθώς και από άλλες περιοχές.

Στο αγωνιστικό σκέλος, στο πρώτο τουρνουά (ηλικίας από δεκατρία ετών και άνω) την πρώτη θέση κατέλαβε ο σκακιστής Γαλόπουλος Νικόλαος από την Λ.Π.Φλώρινας, την δεύτερη ο Δερματόπουλος Κωνσταντίνος από την Α.ΧΑΝ.Καλαμαριάς και την τρίτη θέση ο Κεσίδης Οδυσσέας από την Λ.Π.Φλώρινας.

Στο δεύτερο τουρνουά (ηλικίας από δώδεκα ετών και κάτω) νικητής του τουρνουά αναδείχθηκε ο σκακιστής Παπαγιάννης Αστέριος (7/7) από τον Σ.Ο.Κατερίνης δεύτερος τερμάτισε ο σκακιστής του Σ.Ο.Βέροιας Τσιλίδης Χρήστος ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο σκακιστής της Λ.Π.Φλώρινας Σιώκης Λουκάς.

Νικήτρια ομάδα του τουρνουά αναδείχθηκε η Λέσχη Πολιτισμού Φλώρινας στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Σ.Λ.Φλώρινας ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Ο.Σ.Γιαννιτσών.

Αναλυτικά η τελική κατάταξη του ομαδικού των συλλόγων της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ που συμμετείχαν στο τουρνουά έχει ως εξής:

ΘΕΣΗ ΣΥΛΛΟΓΟΙ

1η

Λ.Π. Φλώρινας 22,0

2η

Σ.Λ.Φλώρινας 20,0

3η

Ο.Σ. Γιαννιτσών 18,5

4η

Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» 18,0

5η

Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος» 13,0

6η

Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος» 10,5

7η

Α.Ε.Κοζάνης 8,0

8η

Γ.Σ. Ποντοκώμης 7,5

9η

ΣΟ.Κατερίνης 7,0

10η

Σ.Ο.Βέροιας 6,0
Φλώρινα 6,0

11η

ΠΑΣ. Εδεσσαίων 8χ8 4,5

12η

Αριδαία 3,5
Αμύνταιο 3,5

13η

Βέροια 3,5

14η

Κατερίνη 1,5

Εκτός της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ συμμετείχαν οι παρακάτω σύλλογοι:

1η Ακαδημίες ΧΑΝ. Καλαμαριάς 5,5
2η Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος 5,0
3η Π.Σ.Σ.Κηφισιάς Σερρών 4,5
4η Α.Ε.Κ. 4,0
5η Α.Σ.Γαλαξίας Θεσσαλονίκης 3,0

Πέρα από την ομαδική βαθμολόγηση, οι σκακιστές που βραβεύθηκαν στις επιμέρους κατηγορίες είναι :

ΕΩΣ 8 ΕΤΩΝ

Ράπτης Κωνσταντίνος Ο.Σ.Γιαννιτσών

1ος

Πετρίδης Δημήτριος Ο.Σ.Γιαννιτσών

2ος

Αμιτζόγλου Χαράλαμπος Ο.Σ.Γιαννιτσών

3ος

Ρασποπτσή Νεφέλη Φλώρινα

1η

ΕΩΣ 10 ΕΤΩΝ

Καραμητάνης Λάζαρος Σ.Λ.Φλώρινας

1ος

Αποστολίδης Άγγελος Σ.Λ.Φλώρινας

2ος

Χασάπης Δημήτριος

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3ος

Λιούρη Μ.Αναστασία

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1η

Πάτσιου Θεολογία

Α.Ε.Κοζάνης

2η

ΕΩΣ 12 ΕΤΩΝ

Παπαγιάννης Αστέριος Σ.Ο.Κατερίνης

1ος

Τσιλίδης Χρήστος

Σ.Ο.Βέροιας

2ος

Σιώκης Λουκάς

Λ.Π.Φλώρινας

3ος

Λιούρη Μαρία

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

1η

Ζουμπουρδικούδη Δέσποινα

Ο.Σ.Γιαννιτσών

2η

Παπαδοπούλου Σοφία

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3η

ΕΩΣ 14 ΕΤΩΝ

Στεφάν Βίκτωρ

Ο.Σ.Γιαννιτσών

1ος

Παπαδημητρίου Αλέξανδρος

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2ος

Παπαπαυλίδης Πέτρος

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3ος

Πατρίκη Αλεξάνδρα

Λ.Π.Φλώρινας

1η

Γκώγκου Μαρία

Σ.Λ.Φλώρινας

2η

Ανδρονίκου Ιουλιανή

Ο.Σ.Γιαννιτσών

3η

ΕΩΣ 16 ΕΤΩΝ

Τζήκας Χαρίλαος

Α.Ε.Κοζάνης

1ος

Τσότσος Αλέξανδρος

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2ος

Κοτσερίδης Παναγιώτης

Μανιάκι Φλώρινας

3ος

Τσούλη Ραφαηλία

Λ.Π.Φλώρινας

1η

ΑΝΔΡΕΣ

Γαλόπουλος Νικόλαος

Λ.Π.Φλώρινας

1ος

Δερματόπουλος Κωνσταντίνος

Ακαδημίες ΧΑΝΚ Καλαμαριάς

2ος

Κεσίδης Οδυσσέας

Λ.Π.Φλώρινας

3ος

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Καραμητάνη Αγγέλα

Σ.Λ.Φλώρινας

1η

Πατρίκη Αλεξάνδρα

Λ.Π.Φλώρινας

2η

Τσούλη Ραφαηλία

Λ.Π.Φλώρινας

3η

Προκρίνονται για την τελική φάση που θα διεξαχθεί την Παρασκευή 23/12/2016 και ώρα 17:00μ.μ.στην πόλη της Φλώρινας οι παρακάτω αθλητές.

ΑΝΔΡΕΣ

1

Γαλόπουλος Νικόλαος

Λ.Π.Φλώρινας

2

Δερματόπουλος Κωνσταντίνος

Ακαδημίες ΧΑΝΚ Καλαμαριάς

3

Κεσίδης Οδυσσέας

Λ.Π.Φλώρινας

4

Μηνάς Ιωάννης

Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος

5

Σουγκάκης Άνθιμος

Ο.Σ.Γιαννιτσών

6

Στεφάν Βίκτωρ

Ο.Σ.Γιαννιτσών

7

Κοσμίδης Ιωάννης

Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»


Γ


 

 

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2016 το 9ο Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Σκάκι Παίδων Κορασίδων 2016, που διεξήχθη από 15 έως 18 Δεκεμβρίου στη Θεσσαλονίκη σε αίθουσα του ξενοδοχείου «ΦΙΛΙΠΠΕΙΟΝ».

Στην διοργάνωση του πρωταθλήματος μετείχαν 18 ομάδες (πρωταθλήτριες των περιοχών τους) από όλη την Ελλάδα οι οποίες αγωνίστηκαν με ελβετικό σύστημα 6 γύρων και η σύνθεση των ομάδων ήταν 6 μελής.

H εφηβική ομάδα του Σ.Ο.Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίου» κατέλαβε (με ισοβαθμία) τη 12η θέση, παρότι αγωνιζόταν χωρίς δύο βασικές σκακιέρες (Σαμαρά Φανή, Κατσίδης Σπυρίδων), δίνοντας δυναμικές και αξιόμαχες παρτίδες πέτυχε ανέλπιστα θετικά αποτελέσματα.

Προπονητές της εφηβικής ομάδας του Πτολεμαίου ήταν ο κ.Ποκιάκης Γεώργιος και ο κ.Εμμανουηλίδης Ειρηναίος.

1ος γύρος

Σ.Ο.ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»

ΠΕΙΡΑΪΚΟΣ Ο.Σ.

2-4

ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΑΛΕΞΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

0-1

ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΑΛΕΞΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

0-1

ΒΟΥΤΣΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΚΟΚΟΛΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

1-0

ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΤΡΑΠΑΛΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

0-1

ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΜΠΙΧΑΚΗ ΟΥΡΑΝΙΑ

1-0

ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΛΕΝΑ

0-1

2ος γύρος

Α.Σ.Ο.Π.ΔΙΑΣ

Σ.Ο.ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»

4,5-1,5

ΜΑΝΤΖΑΚΟΥΡΑΣ ΛΟΥΚΑΣ

ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

1-0

ΕΥΑΓΓΕΛΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

1-0

ΔΑΡΒΙΡΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΒΟΥΤΣΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

1-0

ΔΑΡΒΙΡΗ ΧΑΡΙΚΛΕΙΑ

ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

½-½

ΚΟΣΜΑΔΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ

ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

0-1

ΚΙΟΥΣΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ

1-0

3ος γύρος

Σ.Ο.ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΤΡΙΑΝΔΡΙΑΣ

1-5

ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

0-1

ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

0-1

ΒΟΥΤΣΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΜΠΑΤΣΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ

0-1

ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΠΕΧΛΙΒΑΝΙΔΗΣ ΜΙΧΑΗΛ

0-1

ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΜΠΑΤΣΗ ΕΛΕΝΗ

1-0

ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ

ΜΠΑΤΣΗ ΒΑΡΒΑΡΑ

0-1

4ος γύρος

Σ.Ε.ΒΟΛΟΥ

Σ.Ο.ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»

1,5-4,5

ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ

ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

½-½

ΠΑΠΑΙΩΑΝΝΟΥ ΠΑΡΗΣ

ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

1-0

ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΒΟΥΤΣΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

0-1

ΤΖΑΜΤΖΗΣ ΣΑΒΒΑΣ

ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

0-1

ΧΑΤΖΙΡΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ

ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

0-1

ΒΑΝΓΚΕΛΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ

ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ

0-1

5ος γύρος

Σ.Ο.ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»

Ν.Ο.ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ «ΠΟΣΕΙΔΩΝ»

4-2

ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΛΙΑΚΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

0-1

ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΛΟΥΚΑ ΜΑΡΙΑΝΘΗ

0-1

ΒΟΥΤΣΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΠΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΗΛΙΑΣ

1-0

ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΘΩΜΑΪΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ

1-0

ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΦΡΑΓΚΟΥ ΜΑΡΙΑ

1-0

ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ

ΠΑΝΤΕΛΟΠΟΥΛΟΥ ΕΛΕΝΗ

1-0

6ος γύρος

Σ.Ο.ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ «ΠΤΟΛΕΜΑΙΟΣ»

ΜΓΣ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ

3-3

ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΝΑΣΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

0-1

ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

ΜΠΛΙΤΣΑΣ ΟΡΕΣΤΗΣ

0-1

ΒΟΥΤΣΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΝΑΣΟΣ ΒΑΛΕΡΙΟΣ

1-0

ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΚΟΥΤΛΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

0-1

ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΑΪΒΑΖΙΑΝ ΕΛΠΙΔΑ

1-0

ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ

ΜΠΛΙΤΣΑ ΑΡΤΕΜΗ

1-0