Eξαιρετική παρουσία και αρκετές διακρίσεις (2χρυσά, 2αργυρά και 3χάλκινα μετάλλια) από τους αθλητές και τις αθλήτριες των σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο 4ο τουρνουά σκάκι της σειράς Grand Prix 2016-2017 με την επωνυμία «14ο Κύπελλο Φωτιάς 2016» που διεξήχθη στην πόλη της Φλώρινας την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2016.

Οι αγώνες ήταν ατομικοί χωρισμένοι σε 2 επιμέρους τουρνουά ανάλογα με την ηλικία των συμμετεχόντων(Α΄ τουρνουά άνω των 13 ετών και Β΄ Τουρνουά κάτω των 12 ετών) και το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 7 γύρων. Στους αγώνες συμμετείχαν 97 σκακιστές και σκακίστριες από 21 συλλόγους της Κ.Δ. Μακεδονίας και άλλες περιοχές. Από τους συλλόγους της Πτολεμαΐδας συμμετείχαν 22 σκακιστές και σκακίστριες.

Η ομάδα του Σκακιστάκου κατετάγη στην 4η θέση ανάμεσα σε 21 συλλόγους, του Δούρειου Ίππου στην πέμπτη θέση και του Πτολεμαίου στην έκτη.

Τα αποτελέσματα των αθλητών μας ήταν:

ΕΩΣ 10 ΕΤΩΝ

Χασάπης Δημήτριος

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3ος

Λιούρη Μ.Αναστασία

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1η

ΕΩΣ 12 ΕΤΩΝ

Λιούρη Μαρία

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

1η

Παπαδοπούλου Σοφία

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3η

ΕΩΣ 14 ΕΤΩΝ

Παπαδημητρίου Αλέξανδρος

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2ος

Παπαπαυλίδης Πέτρος

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3ος

ΕΩΣ 16 ΕΤΩΝ

Τσότσος Αλέξανδρος

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2ος

Α΄ Τουρνουά

Κοσμίδης Ιωάννης

Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

5,0

Θεοδουλίδης Θεόδωρος

Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

4,5

Ποκιάκης Γεώργιος

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

4,0

Χατζημανώλης Εμμανουήλ

Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

3,0

Χαλαϊδόπουλος Μιλτιάδης

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

2,0


Β΄ Τουρνουά

Τριανταφύλλου Ιωάννης

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

5,0

Κοντέος Στέργιος

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

4,0

Σιαπανίδης Δημήτριος

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

4,0

Μπάκανος Κίμων

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3,0

Μαυρίδης Χρήστος

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3,0

Τζανής Αλέξανδρος

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3,0

Χαζαρίδης Κωνσταντίνος

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

2,0

Γάκης Βασίλειος

Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2,0

Χαζαρίδης Γεώργιος

Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

1,5

Σιαπανίδης Ραφαήλ

Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

1,0

Υπεύθυνος της αποστολής και του φωτογραφικού υλικού ήταν ο κ.Παπαπαυλίδης Κων/νος (γραμματέας του ΔΣ του Σ.Ο.Π. «Δούρειος Ίππος»

———————————————

Διεξήχθησαν το Σάββατο 17 Δεκεμβρίου 2016 τα πρωταθλήματα γρήγορου σκακιού Rapid (15λεπτα) των τμημάτων της Σκακιστικής Ακαδημίας Πτολεμαΐδας για την αγωνιστική περίοδο 2016-2017.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:
ΤΜΗΜΑ Α
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΚΑΡΥΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
6,0

ΤΣΑΟΥΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
6,0
3.
ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
4,0

ΒΛΑΧΟΔΗΜΟΥ ΕΛΣΑ
4,0

ΤΖΑΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
4,0
6.
ΑΣΠΡΑΓΚΑΘΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ
3,0

ΤΡΑΝΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
3,0

ΚΟΥΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
3,0
9.
ΛΥΝΤΡΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
2,0

ΤΜΗΜΑ Α2
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΙΩΑΝΝΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
6,0

ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΧΑΡΗΣ
6,0
3.
ΜΠΙΝΤΣΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
4,0

ΚΟΝΤΕΟΥ ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ
4,0
5.
ΒΑΪΡΙΝΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
2,0

ΤΥΠΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
2,0

ΛΙΟΥΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ
2,0

ΤΜΗΜΑ Β
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΤΣΑΟΥΣΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ
6,0
2.
ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΚΟΣΜΑΣ
4,0

ΤΖΑΝΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
4,0
4.
ΤΑΪΡΙΔΟΥ ΑΦΡΟΔΙΤΗ
3,0
5.
ΓΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
2,0

ΤΜΗΜΑ Γ
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΑΣΠΡΑΓΚΑΘΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
6,0

ΖΑΦΕΙΡΙΔΗΣ ΣΤΡΑΤΗΣ
6,0
3.
ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
4,0
4.
ΠΑΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
3,0
5.
ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ
2,0

ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
2,0

ΤΜΗΜΑ Δ
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΤΑΡΑΣΙΔΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ
7,0

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
7,0

ΣΙΔΗΡΕΝΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
7,0
4.
ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
3,0

ΤΜΗΜΑ Ε
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΧΑΣΑΠΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
9,0
2.
ΚΟΝΤΕΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ
8,0
3.
ΒΑΪΡΙΝΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
7,0
4.
ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
6,0

ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΙΩΑΚΕΙΜ
6,0

ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ
5,0
7.
ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ
3,0

ΚΟΝΤΕΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ

Παράλληλα διεξήχθησαν και τα πρωταθλήματα γρήγορου σκακιού των τμημάτων της Ακαδημίας στην Τ.Κ.Κομνηνών με τα εξής αποτελέσματα:
ΤΜΗΜΑ A
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ
14,0
2.
ΧΑΖΑΡΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
12,0

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
12,0
4.
ΧΑΤΟΥΤΣΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ
8,0
5.
ΣΙΑΠΑΝΙΔΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ
5,0
6.
ΝΙΚΗΦΟΡΙΔΟΥ ΒΑΛΕΝΤΙΝΗ
4,0

ΤΜΗΜΑ B
ΘΕΣΗ
ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
ΒΑΘΜΟΙ
1.
ΣΙΑΠΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
10,0

ΣΙΑΠΑΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
10,0
3.
ΝΙΚΗΦΟΡΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ
9,0

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ
9,0
5.
ΣΙΑΠΑΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
8,0
6.
ΧΑΖΑΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
6,0
7.
ΣΙΑΠΑΝΙΔΗΣ ΡΑΦΑΗΛ
5,0
8.
ΣΕΡΑΣΗ ΕΛΠΙΔΑ
3,0

Για πληροφορίες – εγγραφές επικοινωνήστε στα τηλέφωνα των συλλόγων 2463021070 & 2463100794 καθημερινά 5:00-9:00μ.μ.