Ολοκληρώθηκαν τη Δευτέρα 27 Μαρτίου 2017 οι 3ήμεροι αγώνες του 18ου Ατομικού Πρωταθλήματος Σκάκι Κεντροδυτικής Μακεδονίας 2017, με τη συμμετοχή 57 σκακιστών και σκακιστριών. Διοργανωτές ήταν ο Σκακιστικός Όμιλος Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος», η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος», ο Σκακιστικός Όμιλος Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος» και η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κ.Δ. Μακεδονίας. Στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο ξενοδοχείο «Παντελίδης» στην Πτολεμαΐδα συμμετείχαν αθλητές και αθλήτριες από Κατερίνη, Φλώρινα, Βέροια, Πτολεμαΐδα, Κοζάνη, Σέρβια, και Γιαννιτσά.

Το πρωτάθλημα που διεξήχθη με διεθνή ΕΛΟ αξιολόγησης, καλύπτονταν διαρκώς διαδικτυακά στην ιστοσελίδα http://chess-results.com. Το σύστημα των αγώνων ήταν ελβετικό 5 γύρων και οι συμμετέχοντες χωρίστηκαν σε 5 τουρνουά (ανοιχτό ανδρών-γυναικών, εφήβων, παίδων, παμπαίδων, νεανίδων- κορασίδων)

Τα αποτελέσματα κατά (ηλικιακή) κατηγορία:

ΑΝΔΡΩΝ

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ

1ος

Γυμνόπουλος Λάζαρος Λ.Π.Φλώρινας

2ος

Μέλλιος Αθανάσιος ΑΕ.Κοζάνης

3ος

Κοσμίδης Ιωάννης Θινάλιος Σκακιστικός Όμιλος
     

Α16

1ος

Στεφάν Βίκτωρ Ο.Σ.Γιαννιτσών

2ος

Ανδρονίκου Κωνσταντίνος Ο.Σ.Γιαννιτσών

3ος

 Φανάκης Ιωάννης Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

Α14

1ος

Βαρδάκας Γρηγόριος ΣΟ.Κατερίνης

2ος

Ραφτόπουλος Εμμανουήλ ΣΟ.Βέροιας

3ος

Παπαδημητρίου Αλέξανδρος Σ.Α.Πτολ/δας «Σκακιστάκος»
     

Α12

1ος

Παπαγιάννης Αστέριος ΣΟ.Κατερίνης

2ος

Βαρδάκας Πέτρος ΣΟ.Κατερίνης

3ος

Τσιλίδης Χρήστος ΣΟ.Βέροιας
     

Α10

1ος

Γεωργιάδης Αθανάσιος ΣΟ.Κατερίνης

2ος

Δόγιας Χρήστος ΑΕ.Κοζάνης

3ος

Τριανταφυλλίδης Παναγιώτης ΟΣ.Γιαννιτσών
     

Α08

1ος

Πετρίδης Δημήτριος Παναγιώτης ΟΣ.Γιαννιτσών

2ος

Τζανής Αλέξανδρος Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

 3ος

Γάκης Βασίλειος Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

ΓΥΝΑΙΚΩΝ

1η

Αλεξίου Δήμητρα Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»
 

Κ16

1η

Λιούρη Αναστασία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2η

Τσούλη Ραφαηλία ΛΠ.Φλώρινας

3η

Τσιρανίδου Βασιλική Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»
     

Κ14

1η

Λιούρη Μαρία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2η

Λιούρη Στυλιανή Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος»
     

Κ12

1η

Λιούρη Μ Αναστασία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2η

Ραφτοπούλου Κωνσταντίνα ΣΟ.Βέροιας

 3η

 Παπά Μαρία  Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

Κ10

1η

Βαρδάκα Σοφία ΣΟ.Κατερίνης

2η

Λιούρη Μιχαέλα Σ.Ο.Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

Παράλληλα την Κυριακή 26 Μαρτίου 2017 ώρα 15:30 πραγματοποιήθηκε Γενική Συνέλευση της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ., παρουσία εκπροσώπων από τα σωματεία της Κ.Δ.Μακεδονίας.

Το παρόν στην τελετή λήξης και τις βραβεύσεις των νικητών έδωσαν :

Ο αντιδήμαρχος Εορδαίας κ.Πολυχρονίδης Δημήτριος

Ο Πρόεδρος της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ. κ. Θεοφυλακτίδης Ευστάθιος
Η Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ εκφράζει τις ευχαριστίες στην οργανωτική επιτροπή, στους χορηγούς της διοργάνωσης, το ξενοδοχείο «Pantelidis» και τους εθελοντές που στήριξαν με την δράση τους ολόπλευρα την διεξαγωγή των αγώνων.

Χορηγοί των αγώνων

ΤΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ eordaia.org
Εβδομαδιαία Εφημερίδα Ν.Κοζάνης «Παλμός»
Βιβλιοπωλείο μηχανές γραφείου Παπάς Ιωάννης
Φορο λύσεις Αλεξίου Παναγιώτα
Αθλητικά Έπαθλα «Νίκη»
Hotel Pantelidis
Μελέτη Επίβλεψη κατασκευών- τοπογραφικές μελέτες Παμπόρης Βασίλειος
GLOW moda per uomo Σαμαράς Αντώνιος
Εργόχειρα- Ψιλικά ΜΑΧΗ
ΚΑΛΟΝ ΚΟΡΙΤΣ ̓ Κελάρι Παραδοσιακών Προϊόντων Σαββάκη Μαρία.

Οργανωτική Επιτροπή

Θεοφυλακτίδης Ευστάθιος – Διευθυντής αγώνων & Πρόεδρος Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ.
Σαμαράς Αντώνιος – Υπεύθυνος Διοργάνωσης
Κοσμίδης Λουκάς – Υπεύθυνος Διοργάνωσης

Λεζγίδης Ιωάννης– Υπεύθυνος Διοργάνωσης

Σούδης Στέφανος – Διαιτητής
Ποκιάκης Γεώργιος – Διαιτητής

Γκόγκος Γεώργιος– Διαιτητής
Ζαχαρίδης Κωνσταντίνος – Επικεφαλής Διαιτητής, υπεύθυνος κληρώσεων & διαχειριστής ιστοσελίδας
Ηλιάδου Μαρία – Γραμματεία
Φωκά Σοφία – Γραμματεία

Εμμανουηλίδου Νόπη – Γραμματεία

Τέλος, σύμφωνα με την προκήρυξη των αγώνων, προκρίνονται για τα αντίστοιχα Πανελλήνια Πρωταθλήματα οι νικητές των τουρνουά:

Ανδρών: Γυμνόπουλος Λάζαρος (ΛΠ.Φλώρινας)

Α14:  Βαρδάκας Γρηγόριος (Σ.Ο. Κατερίνης)

Α12:  Παπαγιάννης Αστέριος (Σ.Ο. Κατερίνης)

Α10: Γεωργιάδης Αθανάσιος (ΣΟ.Κατερίνης)

Γυναικών: Αλεξίου Δήμητρα (Σ.Α.Π. Σκακιστάκος) και

Κ14: Λιούρη Μαρία (Σ.Α.Π.Σκακιστάκος).