Σε μια όμορφη εκδήλωση, το απόγευμα της Κυριακής 11 Φεβρουαρίου, έγινε η καθιερωμένη κοπή της Πρωτοχρονιάτικης πίτας, των τριών σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας (Πτολεμαίος, Σκακιστάκος, Δούρειος Ίππος) στο ξενοδοχείο «Pantelidis Hotel» στην Πτολεμαΐδα. Αθλητές, προπονητές, γονείς και προσκεκλημένοι που ξεπέρασαν τα 200 άτομα, πέρασαν ένα ευχάριστο απόγευμα.

Παράλληλα απονεμήθηκαν μετάλλια στους σκακιστές/στριες που διακρίθηκαν σε αγώνες και στα τμήματα των μαθημάτων κατά την αγωνιστική περίοδο του 2016-17. Στην εκδήλωση μεταξύ άλλων παρευρέθησαν :

Ο Δημοτικός Σύμβουλος κ. Καΐδης Απόστολος (εκπρόσωπος του Δημάρχου)

Ο Δημοτικός Σύμβουλος κ. Ασπράγκαθος Ιωάννης

Ο πρόεδρος της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ κ. Θεοφυλακτίδης Ευστάθιος

Ο πρόεδρος της Σ.Α.Π. «Σκακιστάκος» κ. Κοσμίδης Λουκάς

Ο πρόεδρος του Σ.Ο.Π. «Δούρειος Ίππος» κ. Κοντέος Γεώργιος

Η γραμματέας του ΣΟ.Π. «Πτολεμαίος» κα. Αλεξίου Δήμητρα

Η ταμίας του Σ.Ο.Π. «Δούρειος Ίππος» κα. Καραγιαννάκου Ελένη

Το μέλος του Δ.Σ. του ΣΟ.Π. «Πτολεμαίος» κ. Μυλωνάς Γεώργιος

Το μέλος του Δ.Σ. του Σ.Ο.Π. «Δούρειος Ίππος» κα. Εμμανουηλίδου Νόπη

Ο χορηγός των συλλόγων μας κ. Παπάς Ιωάννης

Ο δ/ντής της Ακαδημίας κ.Αλεξίου Κων/νος.

Πριν την κοπή της πίτας ο αντιπρόεδρος του Σ.Ο.Π.«Πτολεμαίος» κ.Χαριζόπουλος Χαράλαμπος αναφέρθηκε στις επιτυχίες των αθλητών καθώς και στη μεθοδική δουλειά και την ποιότητα του έργου που γίνεται στην Ακαδημία όλα αυτά τα χρόνια, στο κομμάτι της ανάπτυξης του σκακιού. Τέλος ευχαρίστησε τους σκακιστές –στριες για την προσπάθεια τους καθώς και τους γονείς που τους στηρίζουν στον αγώνα τους.

Ακολούθησαν οι βραβεύσεις των αθλητών των συλλόγων.

Οι σκακιστές/στριες που τιμήθηκαν με μετάλλια για τα αποτελέσματα τους ήταν:

ΤΜΗΜΑ Α ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2017

ΤΣΑΟΥΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΑΣΠΡΑΓΚΑΘΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ

ΤΜΗΜΑ Β ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2017

ΤΖΑΝΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΤΣΑΟΥΣΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ

ΤΑΪΡΙΔΟΥ ΑΦΡΟΔΙΤΗ

ΤΜΗΜΑ Γ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2017

ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

ΑΣΠΡΑΓΚΑΘΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ

ΤΜΗΜΑ Δ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2017

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΚΟΝΤΕΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

ΣΙΔΗΡΕΝΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΤΜΗΜΑ Ε ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2017

ΧΑΣΑΠΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΛΙΟΥΡΗ Μ.ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2017

ΛΙΟΥΡΗ Σ.ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΠΑΠΑΠΑΥΛΙΔΗΣ ΠΕΤΡΟΣ

ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ

ΤΜΗΜΑ Β1 ΚΟΜΝΗΝΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2017

ΣΙΑΠΑΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΣΙΑΠΑΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ

ΤΜΗΜΑ Β2 ΚΟΜΝΗΝΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2017

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΡΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΣΩΚΡΑΤΗΣ

ΧΑΤΟΥΤΣΙΔΟΥ ΣΟΦΙΑ

ΤΜΗΜΑ Β ΣΕΡΒΙΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2017

ΖΑΒΟΥΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

ΑΛΗΧΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΖΑΒΟΥΡΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΤΜΗΜΑ Γ ΣΕΡΒΙΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ BLITZ 2017

ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΣ ΟΡΕΣΤΗΣ

ΣΑΛΑΜΠΑΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ

ΛΕΠΙΔΑΣ ΠΟΛΥΔΕΥΚΗΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Α ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΑΛΕΥΡΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Β ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΚΟΣΜΑΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Γ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΠΑΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Δ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ Ε ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΚΟΝΤΕΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

ΛΙΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Β1 ΚΟΜΝΗΝΩΝ

ΣΙΑΠΑΝΙΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Β2 ΚΟΜΝΗΝΩΝ

ΧΑΖΑΡΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΑΚΙΣΤΗΣ ΤΜΗΜΑΤΟΣ Γ ΣΕΡΒΙΩΝ

ΜΠΑΚΑΝΟΣ ΚΙΜΩΝ