Γ’ Εθνική: Κοζάνη: ΑΕ Ποντίων – Σούλι Παραμυθιάς 3-1

16 Φεβρουαρίου 2020
20:22

Κυριακάτικο ντέρμπι στο ΔΑΚ Κοζάνης παρουσία αρκετού κόσμου για τους γηπεδούχους, όσο και για τους 50 φιλάθλους  των φιλοξενούμενων που βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου.

Οι συνθήκες ιδανικές για ποδόσφαιρο με δύο εξαιρετικές ομάδες του 4ου  Ομίλου της Γ ‘ Εθνικής Κατηγορίας.

Από την μια η γηπεδούχος ΑΕΠ ως πρωτοπόρος της βαθμολογίας  και από την άλλη το Σούλι Παραμυθιάς ,ίσως η καλύτερη ομάδα που πέρασε από την Κοζάνη, να αποδίδουν εξαιρετικό ποδόσφαιρο αλλά και θέαμα μπροστά σε περίπου 350-400 φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΔΑΚ και παρακολούθησαν ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που είχε ένταση, νεύρα, κίτρινες κάρτες, κόκκινη, πολλές φάσεις από τους γηπεδούχους, που ήταν πολύ πιεστικοί στο πρώτο ημίχρονο, κλείσανε την ομάδα του Σουλίου στα καρέ της και πότε με τον Πάλλα,  πότε με τον Ντινόπουλο και Ταφαρλή, δημιουργούσαν ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Μοιραίος αλλά και ήρωας για την ΑΕΠ ο Δημήτρης Πασχαλίδης.

Άτυχος στην φάση της ισοφάρισης αφού από δικό του αυτογκόλ η ομάδα του Σουλίου ισοφάρισε σε 1-1 στο 81′, αλλά και ο ήρωας της, αφού με δικό του πλασέ στο 90′ μετά από ολιγωρία των αμυντικών της Παραμυθιάς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πατσιούρα, πανηγυρίζοντας έντονα με τους συμπαίκτες τους γράφοντας  το

2-1 και στέλνοντας στα ουράνια παίκτες και φιλάθλους της Α.Ε.Π.

Η αμυντική απόδοση των παικτών της ΑΕΠ ήταν εξαιρετική, ιδιαίτερα στο Β’ Ημίχρονο που πίεζε η φιλοξενούμενη ομάδα και γενικά η ομάδα των Ποντίων, έδειξε μέταλλο πρωταθλητή.

Πολύ καλή η ομάδα των φιλοξενούμενων στο Β’  Ημίχρονο, πίεσε αρκετά αλλά χωρίς μεγάλες ευκαιρίες, είχε την εδαφική υπεροχή και μετά την ισοφάριση έπαιξε επιθετικά για την νίκη χωρίς να τα καταφέρει.

Στο 5′ λεπτό μόλις ωραίο σουτ του Ταφαρλή έξω από την περιοχή η μπάλα λίγο άουτ απ’ τα δοκάρια του Πατσιούρα.

Στο 8′ κόρνερ για τους γηπεδούχους με τον Εμμανουήλ, ο Πάλλας σηκώνεται ψηλά κερδίζει τους αμυντικούς και τον τερματοφύλακα Πατσιούρα στέλνει την μπάλα στα δίχτυα , αλλά με υπόδειξη για φάουλ τού διαιτητή το γκολ ακυρώνεται.

Στο 18′ κόρνερ του Γεωργάκη για το Σούλι ωραία κεφαλιά του Ντόκου μπλοκάρει όμορφα ο Ψαρράς.

Στο 14′ ο Τσικόπουλος από αριστερά ελίσσεται μπαίνει στην περιοχή του Σουλίου σπάει την μπάλα στην κορυφή της άμυνας χωρίς να υπάρχει παίκτης να την σπρώξει στα δίχτυα.

Στο 18′ κόρνερ του Εμμανουήλ από δεξιά οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων θα διώξουν προσωρινά ,έξω από την περιοχή θα σουτάρει ο Πασχαλίδης η μπάλα θα φτάσει στον Τσικόπουλο θα προσπαθήσει να πλασάρει τον Πατσιούρα χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 20′ ο Πάλλας από αριστερά θα σεβαστεί όμορφα θα πεταχτεί ο Τσικόπουλος, θα σουτάρει δυνατά στην κίνηση η μπάλα λίγο άουτ.

Στο 23′ κόρνερ από δεξιά με τον Εμμανουήλ, κεφαλιά του Γιάννη Παπαδόπουλου, μπλοκάρει ο Πατσιούρας.

Όσο περνούσε η ώρα η πίεση της ΑΕΠ γινόταν ακόμη μεγαλύτερη, με αποτελέσματα στο 25′ λεπτό της αναμέτρησης ο Τσικόπουλος θα κάνει ωραία σέντρα από δεξιά η μπάλα θα περάσει παράλληλα από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων, θα πεταχτεί ο Πάλλας την κατάλληλη στιγμή και με όμορφο σουτ θα ανοίξει τον σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 37′ κόρνερ με τον Εμμανουήλ κεφαλιά του Ντινόπουλου λίγο άουτ.

Στο 42′ ο Τσικόπουλος από δεξιά θα σουτάρει δυνατά η μπάλα άουτ.

Στο 43′ κόρνερ του Εμμανουήλ δυνατή κεφαλιά του Κοτταρίδη η μπαλα λίγο άουτ απ’ τα δοκάρια του Πατσιούρα.

Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην φιλοξενούμενη ομάδα, έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας, πίεσε αρκετά τους γηπεδούχους χωρίς να κάνει αξιόλογες ευκαιρίες, πήρε μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να προβληματίζει τους γηπεδούχους.

Οι γηπεδούχοι πρόσεξαν τα μετόπισθεν χωρίς να απειληθούν από το Σούλι.

Στο 48′ και στο 53′ πλησίασαν στην μικρή περιοχή με τον εξαιρετικό Ντόκο για τους φιλοξενούμενους, οι αμυντικοί της ΑΕΠ κατάφεραν να διώξουν την μπάλα.

Στο 62′ κόρνερ του Ταφαρλή η μπάλα βγαίνει στον Εμμανουήλ, κάνει σέντρα η μπάλα βρίσκει στο χέρι τον Βασιλάκη, ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Εδώ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή του αγώνα.

Στο 67′ ωραίο σουτ του Αναστασιάδη για το Σούλι η μπάλα λίγο άουτ απ’ τα δοκάρια του Ψαρρά.

Στο 74′ ο Ντινόπουλος θα περάσει όμορφα δύο αμυντικούς θα πλασάρει αλλά τελικά θα μπλοκάρει ο Πατσιούρας.

Στο 80′ σε αντεπίθεση για το Σούλι από δεξιά ο Κωσταμένας θα κάνει επικίνδυνη σέντρα στην καρδιά της άμυνας της ΑΕΠ, ο Πασχαλίδης θα προσπαθήσει να διώξει την μπάλα , αυτή θα αλλάξει πορεία και θα καταλήξει στα δίχτυα του Ψαρρά ισοφαρίζοντας το ματς σε 1-1.

Μετά την ισοφάριση η γηπεδούχοι πίεσαν συστηματικά ,οι φιλοξενούμενοι έβγαιναν επικίνδυνα στις αντεπιθέσεις, σε ένα παιχνίδι για όλα τα αποτελέσματα.

Στο 82′ κόρνερ του Εμμανουήλ, κεφαλιά του Ντινόπουλου, διώχνουν οι αμυντικοί του Σουλίου.

Στο 89′ μετά από σουτ του Ταφαρλή η μπάλα βρίσκει σε χέρι αμυντικού των φιλοξενούμενων ,ο διαιτητής δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι,μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Και στο 90′ ο Πασχαλίδης εκμεταλλευόμενος την αμυντική ολιγωρία των φιλοξενούμενων, μετά από κόρνερ του Εμμανουήλ, θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Πατσιούρα κάνοντας το 2-1 πανηγυρίζοντας έξαλλα με τους συμπαίκτες του αλλά και με τον κόσμο στις κερκίδες.

Και στο 93′ λεπτό το κερασάκι στην τούρτα για την ΑΕΠ έβαλε ο Νίκος Ντινόπουλος με ωραίο πλασέ έκανε το 3-1.

Διαμαρτυρίες των γηπεδούχων σε δύο περιπτώσεις πέναλτι.