Football League: Αλμωπός Αριδαίας-ΑΕΠ Κοζάνης 1-1|

4 Απριλίου 2021
19:33

Ιστορικός και παλληκαρήσιος βαθμός (1-1)μέσα στην Αριδαία. Μπορούσε ακόμη και το τρίποντοΤον πρώτο της βαθμό στη φουντμπολ λιγκ και μάλιστα εκτός έδρας πήρε η ΑΕΠ Π.Ε Κοζάνης.

Οι Πόντιοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-0 κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο να ισοφαρίσουν σε 1-1 και να φύγουν από την Αριδαία με τον βαθμό της ισοπαλίας .
Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι εάν ήταν λίγο πιο τυχεροί στο 94′ θα μπορούσαν ακόμη να φύγουν και με το τρίποντο.

Άτυχη στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΠ ΠΕ Κοζάνης δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν Αντίθετα ο γηπεδούχος Αλμωπός φάνηκε πιο ουσιαστικός και προηγήθηκε 1-0 στο 37′ με γκολ του Μάνιου ύστερα από σέντρα του Πέττα.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι στο 11′ μετά από κεφαλιά του Φράνκο
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πόντιοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν 1-1 στο 54′ με τον Φράνκο , σκορ που ήταν και το τελικό.

Το φιλμ του αγώνα
Στο 5′ φάουλ του Πέττα για την Αριδαία μπλοκάρει ο Ψαράς .
Στο 7′ σε καλή θέση ο Γκέσιος μέσα στην περιοχή θα γλιστρήσει και θα χαθεί η ευκαιρία.
Στο 11′ μεγάλη ευκαιρία οι φιλοξενούμενοι για να ανοίξουν το σκορ , κεφαλιά του Φράνκο δοκάρι για την ΑΕΠ Π.Ε Κοζάνης
Στο 25′ σουτ του Χαντζάρα ,σωτήρια απόκρουση του Ψαρά
Στο 34′ νέα κλασική ευκαιρία για την ΑΕΠ με τον Φράνκο να πλασάρει αλλά η μπάλα φεύγει λίγο έξω .
Στο 36′ γυριστό σουτ Γκέσιου μπλοκάρει ο Ψαράς .

Στο 37′ ο Αλμωπός θα ανοίξει το σκορ 1-0 με τον Μάνιο ύστερα από σέντρα του Πέττα .

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πόντιοι βγήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ και στο 54′
ο Φράνκο εκμεταλλεύτηκε λάθος έξοδο του Μένιου και με πλασέ έγραψε το 1-1

Στο 69′ o Ρουσέρο βρέθηκε στο έδαφος οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι αλλά ο διαιτητής κοντά στη φάση συνέχισε το παιχνίδι

Στο 94′ ο Πάλλας θα χάσει την ευκαιρία να δώσει τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του

Το τελικό σφύριγμα του κ. Τακίδη Βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 1-1.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Μένιος, Ρογγότης, Λόμπα (55′ Τούφας), Μεντής, Κουρούπης, Κολτσίδας, Έππας (55′ Ασλαμπάλογλου), Χαντζάρας (73′ Κιουλτζόπουλος), Μανιός, Πέττας, Γκέσιος (66′ Λουσέρο)

ΑΕΠ Κοζάνης (Roman Nadvornik): Ψαρράς, Τρομπούκης, Κυριαλάνης, Κοτταρίδης, Καραγιαννίδης, Ταϊρης, Σανγκ Λι, Φράνκο, Νικολίτσας, Πάλλας, Βοριαζίδης.