Με απόλυτη επιτυχία και τη συμμετοχή 88 σκακιστών–στριών από 11 συλλόγους της ΚΔ. Μακεδονίας, διεξήχθη την Κυριακή 21 Οκτωβρίου 2018 το 4ο τουρνουά γρήγορου σκακιού «ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» 2018.

Το τουρνουά που διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ., διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου «Pantelidis» στην Πτολεμαΐδα, ήταν το 2ο σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand Prix 2018-19 της Κ.Δ.Μακεδονίας.

ο χώρος των αγώνων

Για άλλη μια φορά κυριάρχησαν οι αθλητές των συλλόγων της Πτολεμαΐδας που κατέκτησαν 12μετάλλια (5χρυσά 4ασημένια και 3χάλκινα) πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση.

Οι αγώνες ήταν ατομικοί χωρισμένοι σε 2 επιμέρους τουρνουά ανάλογα με την ηλικία των συμμετεχόντων(Α΄ τουρνουά άνω των 13 ετών και Β΄ Τουρνουά κάτω των 12 ετών) και το σύστημα ήταν ελβετικό 7 γύρων.

Η ομάδα του «Πτολεμαίου» κατετάγη στην 2η θέση με 20,0 βαθμούς ανάμεσα σε 11συλλόγους, του «Σκακιστάκου» στην τρίτη θέση με 18,0 βαθμούς και του «Δούρειου Ίππου» στην τέταρτη θέση με 17,5 βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Ανδρών Μπαμπαλίκης Αλέξανδρος Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

1ος

Γυναικών

Λιούρη Στυλιανή  Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

Λιούρη Μαρία Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

2η

Ετών 16

Παπαδημητρίου Αλέξανδρος Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

1ος

Φανάκης Ιωάννης Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

2ος

Παπαπαυλίδης Πέτρος Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

3ος

Ετών 14

Λιούρη Στυλιανή Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Πτολεμαίος»

Λιούρη Μαρία Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

Ετών 12

Λιούρη Μιχαέλα Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

Λιούρη Μ. Αναστασία  Σ.Α. Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος»

Ετών 8

Αληχανίδης Δημήτριος Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

3ος

Κοντέου Μαρία Νεφέλη Σ.Ο. Πτολεμαΐδας «Δούρειος Ίππος»

Σ.Ο.Π.Πτολεμαίος

ΒΑΘΜΟΙ

Μυλωνάς Χρήστος

5,5

Ασπράγκαθος Απόστολος

5,0

Πολυχρονιάδης Βασίλειος

5,0

Τζανής Αλέξανδρος

4,0

Γρηγοριάδης Μάριος

4,0

Ζαβούρας Νικόλαος

3,0

Σ.Α.Π. Σκακιστάκος

ΒΑΘΜΟΙ

Κοντέος Στέργιος

5,0

Εμμανουηλίδης Ειρηναίος

4,5

Λεζγίδης Φώτιος

4,5

Τσαούσης Ευθύμιος

4,0

Θεοφυλακτίδης Βασίλειος

4,0

Μπάκανος Κίμων

4,0

Τριανταφύλλου Ιωάννης

3,0

Γρηγοριάδης Δημήτριος

3,0

Χατουτσίδου Σοφία (Κομνηνά)

2,5

Θεοφυλακτίδου Μαρία

2,0

Ζαβούρα Αναστασία

1,5

Τσομπάνης Ελευθέριος

1,0

Λιούρη Παναγιώτα

1,0

Σ.Ο.Π. Δούρειος Ίππος

ΒΑΘΜΟΙ

Χασάπης Δημήτριος

5,5

Σιδηρένιος Νικόλαος

4,0

Χαλαϊδόπουλος Μιλτιάδης

3,0

Μαυρίδης Χρήστος

2,0

Παρόντες στην τελετή λήξης-απονομές ήταν :

ο πρόεδρος της Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ κ. Θεοφυλακτίδης Ευστάθιος,

ο πρόεδρος της Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος» κ. Κοσμίδης Λουκάς

ο πρόεδρος του Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος» κ. Κοντέος Γεώργιος,

το μέλος του Δ.Σ. του Σ.Ο.Πτολ/δας «Πτολεμαίος» κ. Μυλωνάς Γεώργιος,

ο κ. Χατζόπουλος Κωνσταντίνος πρώην μέλος του Δ.Σ. της Ε.Σ.Ο.,

ο εκπρόσωπος του Ο.Σ. Γιαννιτσών κ. Ράπτης Νικόλαος,

ο εκπρόσωπος της Λ.Π. Φλώρινας κ. Καραμητάνης Κωνσταντίνος και

η εκπρόσωπος της Α.Ε. Κοζάνης κα. Ραφαηλίδου Ελένη.

Οι σκακιστικοί σύλλογοι Πτολ/δας θέλουν να εκφράσουν τις ευχαριστίες στο Ξενοδοχείο ‘Παντελίδης’ και όλους τους εθελοντές που στήριξαν με τη δράση τους την διεξαγωγή των αγώνων.

Τέλος εργάστηκαν για να διεξαχθεί με επιτυχία η διοργάνωση ο διευθυντής των αγώνων κ. Θεοφυλακτίδης Ευστάθιος, ο επικεφαλής διαιτητής κ.Χατζόπουλος Κωνσταντίνος, οι διαιτητές κ.Ποκιάκης Γεώργιος, Ζαχαρίδης Κων/νος, Αντωνιάδου Εύη, Κοσμίδης Ιωάννης και Καπετάνος Ανδρέας, ο υπεύθυνος κληρώσεων και βοηθός επικεφαλή διαιτητή κ.Σημαιοφορίδης Σταύρος και στη γραμματεία κα. Εμμανουηλίδου Νόπη και κα.Ηλιάδου Μαρία.

Το Σάββατο 27 Οκτωβρίου 2018 διεξήχθησαν τα πρωταθλήματα γρήγορου σκακιού Rapid (15λεπτα) των τμημάτων της Σκακιστικής Ακαδημίας Πτολεμαΐδας, για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΤΜΗΜΑ B

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΒΑΘΜΟΙ

1.

ΠΟΚΙΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

8,0

2.

ΛΥΓΚΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

7,0

3.

ΤΡΑΝΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

6,0

ΣΙΟΛΙΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

5,0

ΤΣΟΠΑΝΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ

5,0

ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

5,0

4.

ΔΟΡΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

4,0

ΤΜΗΜΑ Γ

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΒΑΘΜΟΙ

1.

ΤΣΑΟΥΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

9,0

2.

ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ

7,0

3.

ΛΙΟΥΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

4,0

ΤΜΗΜΑ Δ

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΒΑΘΜΟΙ

1.

ΤΖΑΝΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

6,0

2.

ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΚΟΣΜΑΣ

4,0

ΤΣΑΟΥΣΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ

4,0

ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

4,0

3.

ΑΣΠΡΑΓΚΑΘΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ

3,0

4.

ΚΟΝΤΕΟΥ ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

2,0

ΤΑΪΡΙΔΟΥ ΑΦΡΟΔΙΤΗ

2,0

ΤΜΗΜΑ ΣΤ

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΒΑΘΜΟΙ

1.

ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

6,0

ΑΣΠΡΑΓΚΑΘΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

6,0

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ

6,0

2.

ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ

5,0

3.

ΠΑΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

4,0

ΣΙΔΗΡΕΝΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

4,0

4.

ΖΑΦΕΙΡΙΔΗΣ ΣΤΡΑΤΗΣ

2,0

ΛΙΟΥΡΗ ΜΙΧΑΕΛΑ

2,0

ΠΡΟ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΒΑΘΜΟΙ

1.

ΧΑΣΑΠΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

6,0

2.

ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

5,0

3.

ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

3,0

ΚΟΝΤΕΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ

3,0

ΛΙΟΥΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

3,0

ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΒΑΘΜΟΙ

1.

ΧΑΛΑΪΔΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ

6,0

2.

ΛΙΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ

4,0

3.

ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ

3,0

Συνεχίζονται οι εγγραφές για τα μαθήματα σκάκι της Σκακιστικής Ακαδημίας Πτολεμαΐδας. Για πληροφορίες – εγγραφές επικοινωνήστε στο τηλέφωνο των συλλόγων 2463021070 καθημερινά 5:00-9:00μ.μ.