Ολοκληρώθηκαν το Σάββατο 8 Ιουνίου 2019 τα τελικά τουρνουά γρήγορου σκακιού, των τμημάτων της Ακαδημίας, για την αγωνιστική περίοδο 2018-2019.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα όλων των τμημάτων:

ΤΜΗΜΑ Β

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΒΑΘΜΟΙ

1.

ΛΥΓΚΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

13,0

2.

ΠΟΚΙΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

11,0

3.

ΤΡΑΝΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

9,5

4.

ΔΟΡΛΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

8,0

ΠΑΥΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ

8,0

5.

ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

7,0

6.

ΣΙΟΛΙΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

5,0

7.

ΤΣΟΜΠΑΝΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ

4,5

ΤΜΗΜΑ Γ

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΒΑΘΜΟΙ

1.

ΤΣΑΟΥΣΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

7,0

2.

ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ

6,0

3.

ΡΑΧΜΑΝΙ ΚΛΕΒΙΣ

4,5

4.

ΛΙΟΥΡΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ

3,5

ΤΜΗΜΑ Δ

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΒΑΘΜΟΙ

1.

ΤΖΑΝΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

7,0

2.

ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

5,5

3.

ΤΣΑΟΥΣΗΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ

5,5

4.

ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΚΟΣΜΑΣ

2,0

5.

ΑΣΠΡΑΓΚΑΘΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ

1,0

6.

ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑ

0,5

ΤΜΗΜΑ ΣΤ

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΒΑΘΜΟΙ

1.

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ

8,0

2.

ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ ΛΑΖΑΡΟΣ

8,0

3.

ΜΑΥΡΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

5,0

4.

ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

4,0

5.

ΑΣΠΡΑΓΚΑΘΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

3,5

6.

ΛΙΟΥΡΗ ΜΙΧΑΕΛΑ

2,5

7.

ΣΙΔΗΡΕΝΙΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

2,0

8.

ΖΑΦΕΙΡΙΔΗΣ ΣΤΡΑΤΗΣ

1,0

ΤΜΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

ΘΕΣΗ

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΒΑΘΜΟΙ

1.

ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΑΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

6,0

2.

ΛΙΟΥΡΗ ΣΤΥΛΙΑΝΗ

5,0

3.

ΛΙΟΥΡΗ ΜΑΡΙΑ

4,0

4.

ΧΑΣΑΠΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ

3,5

5.

ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΣΟΦΙΑ

3,0

6.

ΜΥΛΩΝΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

2,5

7.

ΣΙΑΠΑΝΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

2,0

8.

ΚΟΝΤΕΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ

1,0

Σάρωσαν οι σκακιστές-σκακίστριες των συλλόγων της Πτολεμαΐδας

1η θέση ο «Πτολεμαίος» 2η ο «Σκακιστάκος»

Σάρωσαν τα μετάλλια οι αθλητές των σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο 6ο τουρνουά γρήγορου σκακιού «Εορδαία» 2019 που διεξήχθη την Κυριακή 9 Ιουνίου .

Το τουρνουά που διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ., πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου «Pantelidis» στην Πτολεμαΐδα, ήταν το 6ο σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand Prix 2018-19 της Κ.Δ.Μακεδονίας.

ο χώρος των αγώνων

Συνολικά 18 μετάλλια (7χρυσά 4ασημένια και 7χάλκινα) κατέκτησαν οι σκακιστές-σκακίστριες των συλλόγων της πόλης μας επικρατώντας σε όλες τις κατηγορίες.

Οι αγώνες ήταν ατομικοί χωρισμένοι σε 2 επιμέρους τουρνουά ανάλογα με την ηλικία των συμμετεχόντων(Α΄ τουρνουά άνω των 13 ετών και Β΄ Τουρνουά κάτω των 12 ετών) και το σύστημα ήταν ελβετικό 7 γύρων.

Η ομάδα του «Πτολεμαίου» κατετάγη στην 1η θέση με 22 βαθμούς, του «Σκακιστάκου» στην δεύτερη θέση με 19 βαθμούς και του «Δούρειου Ίππου» στην τέταρτη θέση με 15,5 βαθμούς.

1η θέση ο «Πτολεμαίος»

2η θέση ο «Σκακιστάκος»

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΝΔΡΩΝ

Εμμανουηλίδης Ειρηναίος Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1ος

Κοσμίδης Ιωάννης Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

2ος

ΕΤΩΝ 16

Παπαπαυλίδης Πέτρος Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3ος

Λιούρη Στυλιανή Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

1η

Λιούρη Μαρία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2η

ΕΤΩΝ 14

Μυλωνάς Χρήστος Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

3ος

Λιούρη Αναστασία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1η

ΕΤΩΝ 12

Πολυχρονιάδης Βασίλειος Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

1ος

Θεοφυλακτίδης Βασίλειος Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3ος

Λιούρη Μιχαέλα Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

1η

ΕΤΩΝ 10

Τζανής Αλέξανδρος Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

2ος

Μπάκανος Κίμων Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3ος

Θεοφυλακτίδου Μαρία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2η

Κοντέου Μαρία Νεφέλη Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3η

ΕΤΩΝ 8

Τρανώτης Ιωάννης Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

1ος

Ποκιάκης Κωνσταντίνος Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3ος

Τρανώτη Ηλιάνα Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3η

ΕΤΩΝ 6 Θωμαΐδης Δανιήλ Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1ος

Σ.Ο.Π.Πτολεμαίος

ΒΑΘΜΟΙ

Μπαμπαλίκης Αλέξανδρος

5,0

Λεζγίδης Φώτιος

4,5

Θεοδουλίδης Θεόδωρος

4,5

Τσακμάκης Γεώργιος

3,0

Βουτσκίδης Παναγιώτης

3,0

Ασπράγκαθος Απόστολος

1,0

Σ.Α.Π. Σκακιστάκος

ΒΑΘΜΟΙ

Κοντέος Στέργιος

3,0

Σιόλιος Στέλιος Β

3,0

Τσομπάνης Ελευθέριος Β

3,0

Τριανταφύλλου Ιωάννης

2,0

Μάρκου Ελευθέριος

2,0

Ελευθεριάδου Ερμιόνη

1,5

Σ.Ο.Π. Δούρειος Ίππος

ΒΑΘΜΟΙ

Χασάπης Δημήτριος

4,0

Ασπράγκαθος Στέργιος Β

3,5

Φανάκης Ιωάννης

3,0

Δορλής Ιωάννης Β

3,0

Μαυρίδης Χρήστος

2,5

Σιαπανίδης Ιωάννης

2,0

Λιούρη Παναγιώτα

2,0

Σάρωσαν οι σκακιστές-σκακίστριες των συλλόγων της Πτολεμαΐδας

1η θέση ο «Πτολεμαίος» 2η ο «Σκακιστάκος»

Σάρωσαν τα μετάλλια οι αθλητές των σκακιστικών συλλόγων της Πτολεμαΐδας στο 6ο τουρνουά γρήγορου σκακιού «Εορδαία» 2019 που διεξήχθη την Κυριακή 9 Ιουνίου .

Το τουρνουά που διοργάνωσε η Σκακιστική Ακαδημία Πτολεμαΐδας «Σκακιστάκος» σε συνεργασία με την Ε.Σ.Σ.ΚΕ.ΔΥ.Μ., πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου «Pantelidis» στην Πτολεμαΐδα, ήταν το 6ο σκακιστικό τουρνουά της σειράς Grand Prix 2018-19 της Κ.Δ.Μακεδονίας.

ο χώρος των αγώνων

Συνολικά 18 μετάλλια (7χρυσά 4ασημένια και 7χάλκινα) κατέκτησαν οι σκακιστές-σκακίστριες των συλλόγων της πόλης μας επικρατώντας σε όλες τις κατηγορίες.

Οι αγώνες ήταν ατομικοί χωρισμένοι σε 2 επιμέρους τουρνουά ανάλογα με την ηλικία των συμμετεχόντων(Α΄ τουρνουά άνω των 13 ετών και Β΄ Τουρνουά κάτω των 12 ετών) και το σύστημα ήταν ελβετικό 7 γύρων.

Η ομάδα του «Πτολεμαίου» κατετάγη στην 1η θέση με 22 βαθμούς, του «Σκακιστάκου» στην δεύτερη θέση με 19 βαθμούς και του «Δούρειου Ίππου» στην τέταρτη θέση με 15,5 βαθμούς.

1η θέση ο «Πτολεμαίος»

2η θέση ο «Σκακιστάκος»

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΝΔΡΩΝ

Εμμανουηλίδης Ειρηναίος Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1ος

Κοσμίδης Ιωάννης Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

2ος

ΕΤΩΝ 16

Παπαπαυλίδης Πέτρος Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3ος

Λιούρη Στυλιανή Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

1η

Λιούρη Μαρία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2η

ΕΤΩΝ 14

Μυλωνάς Χρήστος Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

3ος

Λιούρη Αναστασία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1η

ΕΤΩΝ 12

Πολυχρονιάδης Βασίλειος Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

1ος

Θεοφυλακτίδης Βασίλειος Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3ος

Λιούρη Μιχαέλα Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

1η

ΕΤΩΝ 10

Τζανής Αλέξανδρος Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

2ος

Μπάκανος Κίμων Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3ος

Θεοφυλακτίδου Μαρία Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

2η

Κοντέου Μαρία Νεφέλη Σ.Ο. Πτολ/δας «Δούρειος Ίππος»

3η

ΕΤΩΝ 8

Τρανώτης Ιωάννης Σ.Ο. Πτολ/δας «Πτολεμαίος»

1ος

Ποκιάκης Κωνσταντίνος Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3ος

Τρανώτη Ηλιάνα Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

3η

ΕΤΩΝ 6 Θωμαΐδης Δανιήλ Σ.Α. Πτολ/δας «Σκακιστάκος»

1ος

Σ.Ο.Π.Πτολεμαίος

ΒΑΘΜΟΙ

Μπαμπαλίκης Αλέξανδρος

5,0

Λεζγίδης Φώτιος

4,5

Θεοδουλίδης Θεόδωρος

4,5

Τσακμάκης Γεώργιος

3,0

Βουτσκίδης Παναγιώτης

3,0

Ασπράγκαθος Απόστολος

1,0

Σ.Α.Π. Σκακιστάκος

ΒΑΘΜΟΙ

Κοντέος Στέργιος

3,0

Σιόλιος Στέλιος Β

3,0

Τσομπάνης Ελευθέριος Β

3,0

Τριανταφύλλου Ιωάννης

2,0

Μάρκου Ελευθέριος

2,0

Ελευθεριάδου Ερμιόνη

1,5

Σ.Ο.Π. Δούρειος Ίππος

ΒΑΘΜΟΙ

Χασάπης Δημήτριος

4,0

Ασπράγκαθος Στέργιος Β

3,5

Φανάκης Ιωάννης

3,0

Δορλής Ιωάννης Β

3,0

Μαυρίδης Χρήστος

2,5

Σιαπανίδης Ιωάννης

2,0

Λιούρη Παναγιώτα

2,0