Με 13 θεματικές ενότητες το Balkan Energy Forum στην Κοζάνη

21 Μαΐου 2024
12:00
Κανένα σχόλιο

Ώρες λειτουργίας έκθεσης: Πέμπτη: 14:00 – 19:00
Παρασκευή: 10:00 – 19:00
Σάββατο: 10:00 – 18:00
BALKAN ENERGY FORUM

Καλωσόρισμα :
• Δρ. Κυριάκος Ποζρικίδης, Διευθύνων Σύμβουλος ΔΕΘ-HELEXPO
• Στάθης Κωνσταντινίδης, Υφυπουργός Εσωτερικών, αρμόδιος για θέματα Μακεδονίας και Θράκης
Σύντομος χαιρετισμός :
• Γιάννης Μητλιάγκας, Πρόεδρος Επιμελητηρίου Κοζάνης
• Γιάννης Κοκκαλιάρης, Δήμαρχος Κοζάνης
• Γιώργος Αμανατίδης, Περιφερειάρχης Δυτικής Μακεδονίας
• Jerry Ismael, Πρόξενος των ΗΠΑ στην Ελλάδα
Εγκαίνια :
• Νίκος Παπαθανάσης, Αναπληρωτής Υπουργός Εθνικής Οικονομίας και Οικονομικών
• Θεόδωρος Σκυλακάκης, Υπουργός Περιβάλλοντος & Ενέργειας

1η Ενότητα: 10:30 – 11:30
Θέμα: «Ευρωπαϊκή Πολιτική για την ενέργεια και το Κλίμα, Διακρατική συνεργασία και πράσινη ενεργειακή μετάβαση στα Βαλκάνια»
Ομιλητές:
1. Κώστας Φραγκογιάννης, Υφυπουργός για την Οικονομική Διπλωματία και Εξωστρέφεια
2. Αλεξάνδρα Σδούκου, Υφυπουργός Περιβάλλοντος & Ενέργειας
3. Μαρία Σπυράκη, Ευρωβουλευτής ΕΛΚ
4. Mihai Irene, Υπεύθυνη Πολιτικής του Romanian Photovoltaic Industry Association (RPIA), Ρουμανία – ZOOM

5. Mariyana Yaneva, Αντιπρόεδρος APSTE (Association for Production, Storage and Trading of Electricity), Βουλγαρία – ZOOM
6. Κωστής Σταμπολής, Πρόεδρος & Εκτελεστικός Διευθυντής του IENΕ
Συντονίστρια: Κατερίνα Τσαπικίδου, Διευθύντρια της Υπηρεσίας Διεθνών Σχέσεων Υπουργείου Εξωτερικών

2η Ενότητα: 11:40 – 12:40
Θέμα: «Οι τεχνολογικές εξελίξεις στην αγορά των AΠE»
Ομιλητές:
1. Δημήτρης Παπαστεργίου, Υπουργός Ψηφιακής Διακυβέρνησης
2. Σωτήρης Καπέλλος, Πρόεδρος Συνδέσμου Εταιρειών Φωτοβολταϊκών (ΣΕΦ), COO της Helleniq Renewables
3. Παναγιώτης Παπασταματίου, Γενικός Διευθυντής ΕΛΕΤΑΕΝ – ZOOM
4. Κωνσταντίνος Βασιλικός, Πρόεδρος ΕΣΜΥΕ (Ελληνικός Σύνδεσμος Μικρών Υδροηλεκτρικών Έργων) – ZOOM
5. Κώστας Ξιφαράς, CEO της ΔΕΠΑ Εμπορίας
6. Θεοχάρης Τσένης, ΕΚΕΤΑ
Συντονιστής: Διονύσης Παπαχρήστου, ΡΑΑΕΥ

3η Ενότητα: 12:45 – 13:45
Θέμα: «Δίκτυα και ανάπτυξη των ΑΠΕ»
Ομιλητές:
1. Δημήτρης Μίχος, Γενικός Διευθυντής Λειτουργίας ΑΔΜΗΕ
2. Πάρης Φραντζεσκάκης, Senior Manager, Technical Department, Διεύθυνση Διαχείρισης Υποδομών του ΔΕΣΦΑ
3. Ιωάννης Καμπούρης, Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος SEleNe CC
4. Charles Esser, Secretary General E.DSO
5. Γιώργος Στασιμιώτης, Γενικός Τεχνικός Διευθυντής MES Energy Α.Ε.
Συντονιστής: Καθ. Γιώργος Χριστοφορίδης, Διευθυντής Εργαστηρίου Συστημάτων Ισχύος και Ενέργειας, ΠΔΜ

Διάλειμμα: 13:45 – 15:00

4η Ενότητα: 15:00 – 16:00
Θέμα: «Αποθήκευση Ενέργειας»
Ομιλητές:
1. Δρ. Αθανάσιος Δαγούμας, Πρόεδρος ΡΑΕΕΥ
2. Δρ. Στέλιος Λουμάκης, Πρόεδρος ΣΠΕΦ
3. Νίκος Χατζηαργυρίου, Διευθυντής, Ελληνικός Σύνδεσμος Συστημάτων Αποθήκευσης Ηλεκτρικής Ενέργειας
4. Υπάτιος Μωυσιάδης, Διευθύνων Σύμβουλος Wattcrop
5. Prasad Joshi, Αντιπρόεδρος Επιχειρηματικής Ανάπτυξης, Greenko, Renewable Energy Company, India
6. Γιάννης Παναγής, Πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Παραγωγών Ηλεκτρικής Ενέργειας από Φωτοβολταϊκά
Συντονιστής: Επ. Καθ. Κωνσταντίνος Ουρεϊλίδης, ΠΔΜ

5η Ενότητα: 16:15 – 17:15
Θέμα: «Πράσινη κινητικότητα: Ηλεκτροκίνηση, μπαταρίες και υδρογόνο»
Ομιλητές:
1. Χριστίνα Αλεξοπούλου, Υφυπουργός Μεταφορών και Υποδομών
2. Βασιλική Πανάρετου, Technical Expert, Διεύθυνση Ευρωπαϊκών Υποθέσεων
Motor Oil
3. Βασίλειος Καππάτος, Πρόεδρος Ελληνικού Ινστιτούτου Ηλεκτροκίνητων Οχημάτων
4. Μπάμπης Μαρμάγγελος, MC CHARGERS
5. Flavio Grazian, Project Manager – Knowledge & Innovation, International Association of Public Transport (UITP)
Συντονιστής: Αν. Καθ. Δημήτρης Στημονιάρης, ΠΔΜ

 

1η Ενότητα: 10:00 – 11:00
Θέμα: «Μετάβαση – Αναπτυξιακές προοπτικές των περιοχών σε απολιγνιτοποίηση»
Ομιλητές:
1. Πελοπίδας Καλλίρης, Διοικητής Ειδικής Υπηρεσίας Δίκαιης Αναπτυξιακής Μετάβασης
2. Δέσποινα Γκαράνη, Διευθύνουσα Σύμβουλος, ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΕ
3. Γεώργιος Αμανατίδης, Περιφερειάρχης Δυτικής Μακεδονίας
4. Παναγιώτης Πλακεντάς, Δήμαρχος Εορδαίας
5. Βασίλειος Γιαννάκης, Δήμαρχος Φλώρινας
Συντονιστής: Αν. Καθ. Ελευθέριος Τοπάλογλου, Διευθυντής Ινστιτούτου Ενεργειακής ανάπτυξης και μετάβασης στη μεταλιγνιτική εποχή

2η Ενότητα: 11:10 – 12:10
Θέμα: «Η αγορά υδρογόνου: Εξελίξεις και ευκαιρίες»
Ομιλητές:
1. Δημήτρης Τριανταφυλλόπουλος, Διευθύνων Σύμβουλος Hellenic Hydrogen
2. Δρ. Νόρα Γουρδούπη, Αντιπροέδρος Επιχειρηματικής Ανάπτυξης, Advent Technologies
3. Σπύρος Βουτετάκης, Διευθυντής ΙΔΕΠ, ΕΚΕΤΑ
4. Σάββας Δουβαρτζίδης, Επίκουρος Καθηγητής στο Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας
5. Γεώργιος Καπλάνης, Υπεύθυνος Τεχνολογιών Υδρογόνου και Ηλεκτροκίνησης
MES Energy Α.Ε.
Συντονιστής: Νικόλαος Ντάβος, Co-Founder & Manager στην εταιρεία Cluster of Bioeconomy & Environment of Western Macedonia (CluBE)

3η Ενότητα: 12:15 – 13:15
Θέμα: «Ενεργειακή και ψηφιακή μετάβαση και Ενεργειακή απόδοση –
επενδυτικές ευκαιρίες για την Ανάπτυξη των ΑΠΕ»
Ομιλητές:
1. Αριστοτέλης Αϊβαλιώτης, Γενικός Γραμματέας Ενέργειας και Ορυκτών Πρώτων Υλών, ΥΠΕΝ
2. Νίκος Πλόσκας, SYNERGiNN EDIH, Κόμβος Ψηφιακής Καινοτομίας Δυτικής Μακεδονίας
3. Νίκος Καραπαναγιώτης, Διευθυντικό στέλεχος του ΚΑΠΕ
4. Γιώργος Τρυφηνόπουλος, Επικεφαλής Στρατηγικού Σχεδιασμού ΤΧΣ
Συντονιστής: Θοδωρής Παναγούλης, energypress

Διάλειμμα: 13:15 – 15:00

4η Ενότητα: 15:00 – 16:00
Θέμα: «Βιοοικονομία και κυκλική οικονομία»
Ομιλητές:
1. Βυζηργιαννάκης Βασίλης, Διευθυντής Ανάπτυξης της Thalis
2. Δημοσθένης Μαυρίδης, Γενικός Διευθυντής ΔΙΑΔΥΜΑ ΑΕ
3. Νίκος Δαμάτης, Γεν. Γραμματέας Δ.Σ., HellaBiom
4. Γιάννης Ανδρουλάκης, Πρόεδρος στο Πράσινο Ταμείο
5. Igor Jezdimirovic, Environmental Engineering Group, Σερβία
6. Μιχάλης Γεράνης, Πρόεδρος ΦΟΔΣΑ
Συντονιστής: Δημήτρης Διαμαντίδης, Δημοσιογράφος

5η Ενότητα: 16:10 – 17:10
Θέμα: «Ελληνικές κλιματικά ουδέτερες πόλεις και ενεργειακές κοινότητες ΟΤΑ»
Ομιλητές:
1. Νίκος Σακκάς, Δήμαρχος Τρικκαίων
2. Γιάννης Κοκκαλιάρης, Δήμαρχος Κοζάνης

3. Βασίλης Παπαευσταθίου, Αντιδήμαρχος Στρατηγικού Σχεδιασμού και Κλιματικής Ουδετερότητας Καλαμάτας
4. Τσαλέμης Δημήτρης, Πρόγραμμα ΑΠΟΛΛΩΝ, Γενικός Διευθυντής Ενέργειας ΥΠΕΝ
Συντονιστής: Δρ. Γιάννης Φάλλας, Διευθυντής του CluBE και μέλος του Ευρωπαϊκού Πάνελ για τη Βιοοικονομία της ΓΔ Έρευνα και Τεχνολογική Ανάπτυξη (DG RTD) της Ευρωπαϊκής Επιτροπής

6η Ενότητα: 17:15 – 18:00
Θέμα: «Μικρομεσαίες επιχειρήσεις και μετάβαση στην μεταλιγνιτική εποχή»
Ομιλητές:
1. Ιωάννης Μητλιάγκας, Πρόεδρος Επιμελητηρίου Κοζάνης
2. Ιορδάνης Τσώτσος, Αντιπρόεδρος ΚΕΕΕ, Πρόεδρος Επιμελητηρίου Πέλλας
3. Στέφανος Γεωργιάδης, Πρόεδρος Επιμελητηρίου Δράμας
4. Αθανάσιος Μαλλιαράς, Πρόεδρος Επιμελητηρίου Σερρών
Συντονίστρια: Βάσω Αννουλίδου, Δημοσιογράφος

Αφήστε μία απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *

*

Προσοχή!!! Για να δημοσιεύονται, από 'δω και στο εξής, τα σχόλιά σας, θα πρέπει να επιλέγετε, την παρακάτω επιλογή  "Διάβασα και αποδέχομαι τους Πολιτική απορρήτου  " που σημαίνει ότι διαβάσατε κι αποδέχεστε την πολιτική απορρήτου του kozan.gr. Αν, κάποια φορά, ξεχάσετε να το κάνετε θα λάβετε μια ειδοποίηση ότι δεν το πατήσατε (αρα δεν αποδεχτήκατε την πολιτική απορρήτου). Σε αυτή την περίπτωση, για να μη χαθεί το σχόλιο σας, πατήστε να γυρίσετε πίσω  και ξαναπατήστε "δημοσίευση", τσεκάροντας, προηγουμένως, την προαναφερόμενη επιλογή. Η συμπλήρωση των πεδίων όνομα, Ηλ. διεύθυνση και ιστότοπος, της παραπάνω φόρμας, δεν είναι υποχρεωτική.

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.